Dowiedz się, kiedy najlepiej łowić sumy, aby uzyskać lepsze wyniki

Tradycyjnie noc uważana jest za jeden z najlepszych okresów na łowienie sumów. Te skuteczne drapieżniki są przystosowane do pracy w słabym oświetleniu ze wąsami lub wąsami wykrywającymi przynętę oraz dużymi, podobnymi do próżni pyskami, które rekompensują ich stosunkowo małe oczy.

Łowiąc sumy w niskich, przejrzystych wodach w ciągu dnia, łatwo można dojść do wniosku, że sumów może tu nie być. Jednak w takim środowisku będą spoczywać w głębszych dziurach, pod wyciętymi brzegami i na zacienionych półkach dużych skał. Cierpliwy, nocny wędkarz może być mile zaskoczony potencjałem sumowym wielu akwenów.

Jednak regionalnie najlepszy czas na łowienie sumów może w pewnym stopniu zależeć od akwenu i gatunku ryb. Na przykład sumy niebieskie są często przygotowywane do rozpoczęcia żerowania, gdy woda jest uwalniana pod tamami dużych zbiorników. Żywica, często żołądek lub parosz, może zostać oszołomiony podczas wypuszczania wody, a te masywne, oportunistyczne drapieżniki szybko rosną, ponieważ rzadko rezygnują z łatwego posiłku.

Podnosząca się woda z ulewnych deszczów może wywołać agresywne ukąszenia sumów kanałowych w rzekach i jeziorach o każdej porze dnia. Ponadto we wszystkich mętnych, mętnych wodach, takich jak stawy hodowlane, w których zwierzęta gospodarskie stale mieszają szczudła, przenikanie światła na dno jest mniejsze. Skutkuje to ciemniejszymi warunkami, bardziej podobnymi do nocy, a więc karmienie sumów, a tym samym łowienie sumów, nigdy nie musi się kończyć. A potem są bullheads. Nie odkryłem jeszcze warunków, w których ugryzienie głowy byka było „wyłączone”.

Porady dotyczące łowienia sumów zawsze polecają przynętę, zwykle mocną, śmierdzącą. Wątróbka drobiowa (lub wątróbka wołowa, która dłużej pozostaje na haczyku), kawałki hot-doga, ser i każdy z wielu produktów „śmierdząca przynęta”, szczerze mówiąc, wszystkie działają wyjątkowo dobrze. Oczywiście najbliższą „pewną rzeczą” do połowu sumów jest użycie żywej przynęty, takiej jak koniki polne, nocne pełzacze, błyszczki lub samogłów.

Kolejną wskazówką na temat łowienia sumów jest to, że te ryby również mogą łowić przynęty. Często czytam o turniejowych wędkarzach basowych rzucających przynęty, takie jak ciężkie jigi lub woblery i myślę, że zahaczyli o nowy rekordowy bas tylko po to, by w końcu zobaczyć niepowtarzalny kształt dużego, ciemnego suma na końcu żyłki. Moje postrzeganie tych zwykle żyjących na dnie ryb zmieniło się na przestrzeni lat. Nie zawsze są to tylko niemrawe nocne karmniki, w które wielu wierzy. Kilka razy łapałem je na łyżki i błystki podczas rzucania na biały bas. Pewnego razu nawet obserwowałem, jak 1,5 funtowy sum kanałowy wyskakuje całkowicie z wody, próbując złapać smoczą muchę.

Mimo to, jeśli chodzi o absolutnie najlepsze czasy na łowienie sumów, szanse są bardziej na twoją korzyść w godzinach wieczornych. Weź latarkę, przyjaciela lub dwóch, dużo przynęty, kilka wędek (sprawdź przepisy stanowe) i termos z kawą, jeśli potrzebujesz. Czekają krzyczące bębny. Kiedy lubisz łowić sumy i jaka jest twoja ulubiona przynęta?


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *