Dlaczego konie pienią się z ust?

Czy mylisz się z białą pianą wokół pyska konia? Idzie wszędzie, nawet po całej klatce piersiowej.

Dlaczego więc konie pienią się z pyska?

Czy to sprawa wielkiej troski?

Co zamierzasz z tym zrobić?

Jeśli nie wiesz nic o koniach, pomyślisz, że piana na pysku to oznaka kłopotów. Ale to normalne, że koń wydziela spienioną ślinę podczas wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, ponieważ wskazuje to na zrelaksowany stan jego umysłu.

Biała piana w pysku konia

Biała piana w pysku konia

Jak powstaje pianka?

Biała piana, którą widzisz, to niewielka nadmierna ilość śliny.

Wytwarzanie spienionej śliny ma miejsce podczas i po jedzeniu. Dzieje się tak, ponieważ koń rozkłada więcej pokarmu dzięki enzymom znajdującym się w ślinie. Jeśli pokarm jest trudniejszy do strawienia, szczęka będzie naciskać na gruczoły ślinowe, powodując wydzielanie śliny.

Występuje również, gdy koń wyciąga szyję do przodu i zgina się w potylicy. Następnie rozluźnia ją i szczękę w tym samym czasie.

Czy to pozytywna cecha?

Jak wspomniano wcześniej, wskazuje na prawidłową reakcję fizyczną i zrelaksowany stan umysłu.

Rezultatem ślinienia się jest to, że koń żuje łagodniej, porusza językiem i połyka, co pomaga rozluźnić szczękę i potylicę.

Chcemy, aby koń ślinił się, ponieważ oznacza to, że nie ma właściwej szczęki lub nie trzyma śliny i gruczołów.

Piana na pysku oznacza, że ​​szczęka mięknie, a koń akceptuje wędzidło, pozwalając ślinie płynąć zamiast zaciskać pysk.

I tak, jeśli nie ma tam wilgoci, będzie ucisk i brak akceptacji wędzidła. Więc fakt, że konie pienią się z pyska, jest dobrą rzeczą.

Jak osiągnąć pożądany stan pienienia się pyska konia?

Zależy to nie tylko od stanu jamy ustnej, ale również od budowy ciała konia.

Najpierw upewnij się, że twój koń ma dobrą postawę. Musisz dbać o to, jak podnosi plecy i wygina szyję, aby pochylić się do przodu, aby przewód ślinowy nie był zasiedlony, a usta nie wysychały.

Co więcej? Chcesz, aby twój koń żuł wędzidło?

Wyobraźmy sobie, że kiedy idziesz do dentysty, wkłada ci coś do ust i musisz to trzymać przez 90 sekund. Potem daje ci chusteczkę, bo się ślinisz.

To samo dotyczy konia.

Większość trenerów lub jeźdźcy lubią dawać swoim koniom jabłka lub cukier lub coś w tym stylu, aby pobudzić wydzielanie śliny i przynieść im ulgę.

Jeśli masz konia, który się nie pieni, nie martw się. Zamiast tego włóż kawałek do ust, nakarm go odrobiną jabłka lub kawałkiem cukru i zobacz, czy to zwiększy wydzielanie śliny. Pomaga wywołać obfite wydzielanie śliny.

Każdy sekret jest ujawniony

Teraz możesz mieć pozorną odpowiedź na pytanie: „Dlaczego konie pienią się na ustach?” Cóż, koń pieni się z powodu procesu ślinienia, który jest powszechny, a nawet pożądany.

Jeśli podoba Ci się ten artykuł, zostaw swoje komentarze. Upewnij się również, że kliknąłeś przycisk subskrypcji, aby nigdy nie przegapić żadnych interesujących faktów o koniach.

Źródło:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *