Dbaj o swoją aluminiową łódź rybacką

Dlaczego na świecie ktoś miałby kupować blaszaną sportową łódź rybacką? Jest wiele ważnych powodów. Są przystępne cenowo, wystarczająco lekkie, aby zepchnąć łachę piasku, łatwo je przyczepić i zwodować, wpadają do chudej wody i są napędzane tańszymi silnikami zaburtowymi o mniejszej mocy. Niektóre mają zmodyfikowane kadłuby w kształcie litery V, podczas gdy inne są płaskodenne, ale wszystkie są świetnymi łodziami.

Jak wszystko, te łodzie rybackie wymagają trochę opieki, aby utrzymać je na wysokim poziomie i całkowicie suche. Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji aluminiowej łodzi rybackiej:

Nity są częstą przyczyną nieszczelności. Odwróć łódź i zbadaj nity. W większości przypadków możesz stwierdzić, które nity wymagają uwagi, więc szukaj tych, które są luźne lub zardzewiałe. Powinny zostać usunięte i wymienione bez względu na to, czy pozwalają na wsiąkanie wody. To kwestia czasu, zanim to zrobią. Ostatnim krokiem jest pokrycie nitów i szwów wodoodpornym uszczelniaczem.

Nie możesz znaleźć wycieku? Barwnik spożywczy dodany do łodzi, w której znajduje się woda, ułatwia identyfikację nieszczelności. Jeśli jesteś w wodzie, zobaczysz bąbelki lub strumienie poruszające się wokół barwnika. Jeśli jesteś na swoim podjeździe, możesz łatwo spojrzeć na kadłub pod spodem, aby zobaczyć, gdzie kolorowa woda wypływa z łodzi. Spróbuj także w nocy zapalić latarkę wewnątrz przyczepy. Niewielka ilość pojawiającego się światła ułatwia dostrzeżenie dziur. Wykrycie nieszczelności w otworach na szpilkę jest tak trudne, jak znalezienie igły w stogu siana.

Pęknięcia, wżery i korozja szczelinowa. Większość pęknięć lub korozji można naprawić za pomocą epoksydowego zestawu naprawczego dostępnego w sklepach morskich lub zewnętrznych. Jeśli zobaczysz pęknięcie, koniecznie wywierć w nim dziurę. Otwór zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pęknięcia. Przejdź do przygotowania, które obejmuje skrobanie, szlifowanie i czyszczenie. Następnie nałóż plaster i pozostaw do wyschnięcia.


Plamy z gołego aluminium. Te miejsca również będą wymagały przygotowania, więc przeszlifuj obszar, umyj octem i lekko spryskaj podkładem. Gdy podkład wyschnie, pokryj odporną na rdzę farbą denną. Spryskaj lub wałkuj, aby dopasować do swojego stylu.

Rozwiązuj problemy, zanim się pojawią. Wielu z nas wykorzystuje złom drewna do budowy platform rybackich, stojaków na wędki lub pojemników do przechowywania. Upewnij się, że drewno, którego używasz, nie jest poddawane obróbce ciśnieniowej. To drewno jest traktowane miedzią, a kiedy miedź przedostanie się do twojej aluminiowej łodzi rybackiej, zje metal żywcem.

Istnieje wiele różnych rodzajów łodzi rybackich, a blaszane łodzie są jednymi z najlepszych. W porównaniu z radością, jaką daje ich prostota, pielęgnacja aluminiowej łodzi rybackiej jest minimalna. Zrób to teraz, sezon jest blisko.


Może ci się spodobać również

Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America, a także blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *