Czym są mapy hydrograficzne i jak z nich korzystać

kredyt zdjęciowy www.noaa.gov

Mapy hydrograficzne są cennym źródłem informacji zarówno nad, jak i pod wodą. Szczegóły różnią się znacznie, ale jeśli sklep wędkarski ma mapę hydrograficzną lub mapę jeziora, w którym będziesz pływać łodzią i łowić ryby, wybierz jedną i przestudiuj ją.

Na powierzchni wody te mapy lub mapy morskie dostarczają informacji, takich jak kształt linii brzegowej oraz położenie pochylni dla łodzi, zatoczek, punktów i wszelkich tam. Mapa hydrograficzna również poda skalę. Ważne jest, aby mieć dobry pomysł, jak daleko jest od punktu A do punktu B.

Ale być może równie cenna jest informacja, jaką mapa hydrograficzna może dostarczyć pod wodą w postaci warstwic. Kiedy uczysz się czytać mapę jeziora podczas wędkowania, pamiętaj, aby zwracać uwagę na linie w wodzie, które wyznaczają linię brzegową. Szeroko rozmieszczone linie konturowe oznaczają stopniowe nachylenie lub podobną głębokość. Linie warstwice rozmieszczone blisko siebie to lokalizacje bardziej stromych zboczy, grzbietów lub spadków.

Dlaczego to jest ważne?

Te informacje o głębokości i jej zmianach mogą pomóc w zlokalizowaniu ryb. Głębsze odcinki będą źródłem chłodniejszej wody w upalne lato i mogą pozostać bez chwastów z powodu braku światła słonecznego docierającego do dna. Duże płaskie obszary mogą być obszarami tarła na wiosnę. Obszar o stromym zboczu może być źródłem upwellingu lub ruchu prądów, które znają głodne ryby, często niosące pożywienie. Możesz być w stanie zlokalizować kanały, które mogą działać jako „autostrady” ryb w niektórych częściach roku, gdy ryby przemieszczają się do lub z tarlisk.

Mapy hydrograficzne pomogą Ci znaleźć podwodne garby, hałdy skalne i inne miejsca, w których zmienia się dno. Te obszary przejściowe często przyciągają ryby. Podczas odnawiania licencji wędkarskiej sprawdź, czy możesz znaleźć mapy hydrograficzne jezior lub rzek w Twojej okolicy. Może sprawić, że wycieczka będzie udana.

Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *