Czas Tarpona

W tej chwili wszyscy na Florydzie mówią o tarponie. Mówią o tym, gdzie byli, mówią o tym, gdzie są i teoretyzują o tym, dokąd zmierzają. Tylko ci, którzy niewiele mówią, to ci, którzy są podłączeni, a to dlatego, że krzyczą.

Po całym archipelagu Florida Keys migrują pływające tarpony. Na przełęczy Boca Grande są łańcuchy tarponów. W głębi kraju wokół Hell’s Bay leżą ułożone tarpony. W mgnieniu oka będą w Tampie iw Jacksonville, będą wszędzie. Aby dowiedzieć się o uzależnieniu, zwróciłem się do ponad 30-letniego weterana Florida Keys i backcountry, kapitana Boba Bakera z Islamorady (www.bobbakersportfish.com).

„Ryby przybrzeżne na Florydzie to prawie wyłącznie ryby osiadłe. Ostniaki, snooki, karmazyny, trocie i tym podobne są tu przez cały rok. Częścią tego, co sprawia, że ​​łowienie tarpona jest tak uzależniające, jest to, że gatunek ten jest wędrowny. W zależności od sezonu przyjadą około połowy marca i pozostaną do czerwca. Jesteśmy podekscytowani ich przybyciem, a kilka miesięcy później jesteśmy gotowi na ich wyjazd.

„Wędkarstwo tarponowe to relacja miłość-nienawiść, która moim zdaniem jest częścią atrakcji. Jako gatunek są niezależne i robią dokładnie to, co chcą, jak chcą i gdzie chcą. Są pełne niespodzianek, co jest częścią uroku. Kiedy już myślę, że je rozgryzłem, zdaję sobie sprawę, że tak nie jest. Pamiętam jeden sezon, w którym konsekwentnie znajdowałem mnóstwo ryb przed plażami. Mieliśmy fantastyczne kilka tygodni, z mnóstwem połączeń i mnóstwem akcji. I pewnego dnia wszystkie zniknęły. Miałem przeczucie, że wepchnęli się do strumieni i zatok, więc weszliśmy do środka, żeby ich poszukać. Były tam, nie wiem dlaczego, ale coś przestawiło przełącznik, który przesunął ryby z głębokiej, czystej wody na płytkie, mętne obszary.

„Tarpon ma wszystkie składniki świetnej walki. Biegają ciężko, skaczą, chodzą ogonem i wydają dźwięki, czasem wszystko po kolei. Niezależnie od tego, czy złapiesz 40-kilogramową, czy 140-funtową rybę, możesz mieć gwarancję niezrównanego przypływu adrenaliny. Zrób to raz, a zobaczysz, co mam na myśli”.

Więcej na temat tarponu z Fishopedii

Kredyty fotograficzne: Brett Hagood


Tom Times

Tom Times

Tom Keer jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem mieszkającym w Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, współautorem magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym zarówno Fly Rod, jak i Reel i Fly Fish America, a także blogerem programu Take Me Fishing fundacji Recreational Boating and Fishing Foundation. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, łowiectwem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią ryb, Keer i jego rodzina polują na ptactwo górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast, została wydana w styczniu 2011 roku. Odwiedź go pod adresem www.tomkeer.com lub o godz www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *