Co wędkarze mogą zrobić, aby ograniczyć inwazyjne gatunki ryb?

Istnieje wiele aktualnych wiadomości o głównych inwazyjnych gatunkach ryb: azjatyckich karpiach infiltrujących Wielkie Jeziora, wężogłach rozprzestrzeniających się w stanach środkowoatlantyckich i południowo-wschodnich oraz skrzydlicach zamieszkujących wybrzeża Florydy. We wcześniejszych dekadach do wiadomości o inwazyjnych gatunkach ryb należały minogi zagrażające gatunkom pstrągów i łososi północnych, a także babki, jazgarz i rdzawe raki, które wypierały populacje małych ryb Wielkich Jezior. I nie wspominając o takich inwazyjnych, nierybnych, jak obecnie szeroko rozpowszechniony racicznica, rośliny takie jak hiacynt wodny i wywłócznik oraz dziesiątki innych organizmów wodnych i niewodnych.

Problem w skrócie

Ryby inwazyjne to gatunki ryb, które zostały wprowadzone – głównie przez ręce ludzi, celowo lub nieumyślnie – do siedlisk, w których nie są rodzime. Można powiedzieć, że to ryby, które pojawiają się w miejscach, do których nie należą. Nazywa się je inwazyjnymi, ponieważ często stają się czynnikami zmniejszającymi różnorodność biologiczną, zaburzającą równowagę ekosystemów i zmieniającą siedlisko krytyczne dla innych ryb i fauny.

Inwazyjne gatunki ryb zostały wprowadzone poprzez transport ryb lub larw w balastach frachtowców oceanicznych, zrzucanie wiader z przynętą przez wędkarzy, znajdujących się na podeszwach woderów i butów oraz jako niewidocznych autostopowiczów na małych łodziach i przyczepach do łodzi. Mogli uciec z jednego miejsca i podróżować do drugiego, pływając kanałami, śluzami i innymi drogami wodnymi. Zostały wprowadzone przez ludzi wyrzucających je z osobistych akwariów, przez eksperymentalne zarybianie i za pomocą wielu innych środków.

Niektóre inwazyjne gatunki ryb są dobrze ugruntowane w Ameryce, ponad sto lat po ich pierwszym wprowadzeniu. Na przykład popularny karp i pstrąg potokowy nie pochodzą z Ameryki Północnej. Niektórzy tubylcy, jak bas wielkogębowy i pstrąg tęczowy, zostali celowo i szeroko sprowadzeni do stanów i wód, gdzie nie występowały naturalnie. Jeszcze inne rodzime gatunki, takie jak biały okoń i błękitny sum, w jakiś sposób pojawiły się w miejscach, w których nie powinno ich być.

Niektóre wprowadzenia ryb nie były korzystne. Wiele inwazyjnych gatunków ryb opanowuje swój nowy dom i wypiera rodzime gatunki. Raz ustalone są niezwykle trudne do wyeliminowania. Funkcjonariusze Florydy desperacko próbują teraz kontrolować skrzydlice, a bitwa o kontrolę wężogłowych wydaje się zasadniczo przegrana, chociaż wędkarze są zachęcani do łowienia i trzymania obu tych gatunków.

Co mogą zrobić wędkarze?

Kiedy kupujesz licencję połowową, twoje pieniądze częściowo pomagają finansować wysiłki stanowej agencji rybackiej mające na celu kontrolę inwazyjnych ryb. Ale na tym twój obowiązek się nie kończy. Oto kroki, które możesz wykonać, aby upewnić się, że nie jesteś częścią problemu.

  • Nie należy celowo przenosić ryb z jednego akwenu do drugiego (co w większości miejsc jest nielegalne bez zezwolenia).
  • Opróżnij wiadro z przynętą na lądzie przed wyjściem z wody. Możesz wrzucić przynętę z powrotem do zbiornika wodnego, jeśli tam ją zebrałeś.
  • Nie przewoź przynęty otrzymanej w jednym zbiorniku wodnym do drugiego.
  • Przed opuszczeniem akwenu sprawdź łódź, silnik, wszystkie części przyczepy i cały zamoczony sprzęt łodzi i usuń wszelkie widoczne ciała obce, w tym brud i błoto.
  • Przed opuszczeniem akwenu należy spuścić wodę ze studni, wody zęzowej i studni na pawęży w miejscu dostępu.
  • Z dala od wody używaj węża, najlepiej pod wysokim ciśnieniem, do czyszczenia przyczepy i łodzi.
  • Tam, gdzie znane lub podejrzewane są racicznice i pchły kolczaste, po powrocie do domu umyj swoją łódź, sprzęt, przyczepy i inny sprzęt gorącą wodą. Przepłucz wodą układ chłodzenia silnika i inne zamoczone części. Jeśli to możliwe, pozostaw wszystko do wyschnięcia przez co najmniej trzy dni przed przetransportowaniem łodzi na inny akwen. Pomocne może być spłukanie chlorowaną wodą z kranu.
  • Dowiedz się i postępuj zgodnie z zaleceniami stanowej agencji rybołówstwa dotyczących trzymania wszelkich inwazyjnych ryb, które złowisz.

Na koniec zapoznaj się z tą dokładną radą na temat czyszczenie sprzętu od Pennsylvania Boat Commission i upewnij się, że masz aktualną licencję połowową.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *