Co warto wiedzieć o ważeniu potencjalnie rekordowej ryby

Czy zauważyłeś, jak dokładni są wędkarze, gdy odnoszą się do wagi połowu? Możesz usłyszeć, jak jeden z nas mówi coś w stylu: „Przepraszam, mój bas ważył 6,27 funta, a nie 6 funtów!” Założę się o dolara za dziurę w pączku, że słyszałeś, jak wędkarz natychmiast poprawia jednego ze swoich kumpli wędkarskich, gdy omawia wagę ryby, jeśli ta osoba podała niską wagę kulki. Z drugiej strony, jeśli zdarzy ci się przekręcić jednostkę miary na korzyść wędkarza, tylko najbardziej niewiarygodnie uczciwi z naszego gatunku poprawią cię, podając niższą i dokładniejszą liczbę.

Niezależnie od tego, czy celem jest skorygowanie partnera wędkarskiego o dokładną wagę ryb, dążenie do potencjalnego rekordu stanu, czy po prostu rejestr osobistych najlepszych połowów, jednostki miary mogą być ważne, jeśli chodzi o wędkowanie.

Załóżmy, że pewnego dnia rzucasz jigiem w pobliżu trzcin nad jeziorem Okeechobee i złowisz okonia wielkogębowego ważącego prawie 18 funtów (nazwijmy go basszilla). To może się zdarzyć… nie chciałbyś być przygotowany? Tak, ponieważ musiałbyś odpowiednio zważyć basszillę, aby wiedzieć, czy pobiłeś aktualnego rekordzistę stanu Floryda w polowaniu na basy wielkogębowe (Billy O’Berry), który w 1986 roku złowił 17,27-funtową rybę na nienazwanym jeziorze w hrabstwie Polk.

Wymagania dotyczące rejestrów stanowych są różne, dlatego zawsze należy sprawdzić w lokalnym wydziale ds. ryb i dzikich zwierząt w miejscu zamieszkania lub w miejscu, w którym planuje się łowić określone wymagania.

Większość stanowych wymagań dotyczących ważenia jest podobna do poniższych:

  1. Ryby muszą być legalnie poławiane przy użyciu aktywnej metody przyponu (z uwzględnieniem aktualnej licencji połowowej) metodami sportowymi.

  2. Ryby muszą zostać zidentyfikowane przez biologa Komisji.

  3. Ryby należy ważyć na certyfikowanej wadze. Wagi mogą być certyfikowane przez Departament Rolnictwa i Usług Konsumentów lub przez International Game Fish Association (waga do 100 funtów). Wagi są ważne przez rok od daty certyfikacji wagi. Wagi, które ważą ponad 100 funtów, powinny zostać sprawdzone przez lokalną agencję państwową lub firmę posiadającą licencję i akredytację do certyfikacji i kalibracji wag.

Aby ryba kwalifikowała się do rejestru państwowego, łuski muszą być certyfikowane; istnieją jednak inne programy rozpoznawania wędkarzy, takie jak program TrophyCatch na Florydzie, basy wielkogębowe można zgłaszać do zgłoszenia z wyraźnymi zdjęciami wykonanymi przy użyciu łusek zawieszających ryby lub szalki (patrz zdjęcia). Program TrophyCatch nagradza wędkarzy za łowienie, dokumentowanie i wypuszczanie na żywo bassów wielkogębowych cięższych niż 8 funtów.

Informacje o rekordzie basu wielkogębowego na Florydzie i zdjęcia TrophyCatch dzięki uprzejmości Florida Fish and Wildlife Conservation Commission.


Może ci się spodobać również

Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną pisarką outdoorową, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodniczką słodkowodną mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Pisemne prace Hansona pojawiły się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *