Cienka linia

Istnieje szeroka gama mocnych żyłek, z których ludzie mogą korzystać podczas łowienia basów. Którego użyć, zależy od tego, gdzie i jak wędkarz woli łowić. Na przykład wielu zawodowców Bassmaster Elite Tournament, takich jak Tommy Biffle, często używa żyłki o wadze do 65 funtów do przerzucania lub rzucania ciężkim jigiem na płytkiej wodzie, kiedy trzeba szybko wylądować bas w gęstej roślinności lub gęstej pokrywie. Na drugim końcu spektrum Aaron Martens może używać 4-funtowej żyłki do swojej finezyjnej techniki drop shot, zwykle głębiej i na morzu.

Jasna linia jest również słabszą linią, więc po co w ogóle jej używać? Tylko dlatego, że żyłka jest mniejsza, nie oznacza, że ​​ryba jest mniejsza. Jest takie stare powiedzenie: „Największa ryba trafia na najlżejszą żyłkę”. Niedawno w Teksasie wędkarz Stephen Proctor łowił crappie na 4-funtowej żyłce i ostatecznie wylądował ponad 13-funtowego okonia wielkogębowego.

Lżejsza żyłka o mniejszej średnicy oznacza mniejsze tarcie, a co za tym idzie większą odległość rzutu. Pomaga to zapobiegać płoszeniu ryb przez zbytnie zbliżenie łodzi. Kiedy branie zwalnia, na przykład teraz przy zimniejszej wodzie, przejście na cienką, nitkowatą linkę może pomóc w kontynuowaniu połączeń. Dzieje się tak również w przypadku ryb pod dużym ciśnieniem, szczególnie wybrednych lub w bardzo czystej wodzie.

Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać lekką linię, jest wyższy poziom zabawy i trudniejsze wyzwanie. W wywiadzie udzielonym kilka lat temu Ray Scott, założyciel BASS, zasugerował, że lekkie linie mogą być kolejnym wyzwaniem w formatach turniejowych.

Gospodarz najwyżej ocenianego Narodowego Pokazu Wędkarskiego „Jarrett Edwards Outdoors” to fanatyk lekkiej żyłki, preferujący 5-funtową żyłkę testową na kołowrotku spinningowym. Ma również niesamowitą technikę w bitwach na lekkiej linii. Jednym z problemów związanych z kołowrotkiem spinningowym jest skręcanie się żyłki, ponieważ szpula spoczywa na boku wędki. Im więcej żyłki się skręca, tym bardziej jest naprężona do punktu zerwania i zwiększa się prawdopodobieństwo powstania pętli lub węzłów. O dziwo, Jarrett podkręca swoje ustawienia przeciągania, aby były całkowicie ciasne. Zamiast pozwolić, aby luźny hamulec zrekompensował nacisk, jaki duża ryba wywierałaby na mikrolinkę, ten doświadczony wędkarz cofa kołowrotek, a nawet pozwala obracać korbką do tyłu i spowalnia ją, wywierając nacisk dłonią, gdy ryba zwalnia bieg .

Podczas łowienia lekką żyłką Bassmaster Elite Gerald Swindle podzielił się radą na temat Wired2Fish,, “Nie panikować. Nie spiesz się.”

Powinienem dodać, że nie chce się zbyt długo lądować i stresować ryb. Jednak kiedy Jarrett Edwards kręci swój program, ma podwodnego fotografa, więc zarówno on, jak i jego widzowie mają przyjemność oglądania potężnego basu uwalnianego bez szwanku, gdy mówi: „Do zobaczenia, kochanie”.

Wiedza kiedy i jak łowić na lekką linkę przychodzi wraz z doświadczeniem i tej zimy zamierzam spróbować nabrać trochę więcej. Jakiej wytrzymałości żyłki używasz i dlaczego?


Może ci się spodobać również

Andy'ego Whitcomba

Andy’ego Whitcomba

Andy jest pisarzem outdoorowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org od 2011 roku. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów farmy w Oklahomie, teraz poluje na szczupaki, bassy małogębowe i steelheady w Pensylwanii. Po uzyskaniu tytułu licencjata z zoologii na OSU, pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań rybołówstwa w OSU w stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *