Bass Fishing 101: Wybór odpowiedniego jigu

Podstawowy jig to jedna z najbardziej wszechstronnych przynęt, jakie może mieć wędkarz basowy w swoim arsenale. Można go łowić w dowolny sposób, na dowolnej głębokości i wokół większości rodzajów osłon i konstrukcji. Jednak pod pewnymi względami jig należy do najbardziej złożonych przynęt, ponieważ każdy szczegół można dostroić, aby jak najlepiej pasował do różnych sytuacji. Ze względu na konfigurowalny charakter przynęty, z biegiem czasu wędkarze basowi opracowali indywidualne style, aby radzić sobie z określonymi technikami.

Gdy dowiesz się więcej o przynętach wędkarskich, docenisz zalety każdego z tych stylów.

1. Jig pływacki
1-Swin-Jig-(2).jpg
Jak to łowić: Przyrząd do pływania został zaprojektowany tak, aby przechodził przez trawę i drewno, ale kąsa również na otwartej wodzie. Tylko nie ciągnij. Przepłyń to. Czasami pożądane jest proste zwijanie, ale inną powszechną techniką jest potrząsanie szczytówką podczas holu. Można go łowić bezpośrednio na powierzchni, drapiąc wzdłuż dna lub pomiędzy.

Wybór rozmiaru: 3/16 do 1/2 uncji do płytkich prezentacji; 3/4 uncji i cięższy do powolnego toczenia się w głębokiej wodzie lub przedmuchiwania ciężką trawą.

Inne szczegóły:
– Używaj kolorów białych lub srebrnych przy imitowaniu shadów oraz kombinacji zieleni, brązu, fioletu i pomarańczy przy imitowaniu błękitnoskrzeli.
– Przypon do pływania powinien mieć niezawodny uchwyt na przynętę – duży ołowiany zadzior lub metalowy drut – aby utrzymać przyczepkę na miejscu.
– Przyciąć spódnicę na tyle krótko, aby nie zwisała nad ruchomymi częściami przyczepy.

2. Piłka nożna

2-Football-Jig.jpg

Jak to łowić: Jig piłkarski jest królem wędkarstwa morskiego dzięki swojemu kształtowi główki, który jest zaprojektowany tak, aby nie przewracał się, gdy jest ciągnięty po dnie na półkach, szpicach i tym podobnych. To także świetne narzędzie do wyczucia dolnej zawartości. Aby go łowić, wystarczy pociągnąć trochę jig, nabrać luzu i powtórzyć. Przed zacięciem nawinąć luźną linkę. Piłka nożna może być również pogłaskana w górę iw dół od dna.

Technika: Rozerwij go, a następnie pozwól mu opaść na luźnej lub pół luźnej linii. Ryby zwykle gryzą jesienią.

Wybór rozmiaru: 1/2 do 1 uncji w większości sytuacji; 1 1/4 i 1 1/2 uncji na ekstremalne głębokości.

Inne szczegóły:
– Jeśli nie łowisz w pobliżu zarośli lub drewna, rozważ przerzedzenie osłony chwastów. Może to pomóc w poprawie współczynnika podłączania.

3. Odwracanie Jig
3-Flipping-Jig.jpg
Jak to łowić: Istnieje spora zmienność w projektowaniu przyrządów do odwracania. Niektóre z nich wynikają z różnorodności typów osłon, które wędkarze odwracają, oraz z faktu, że niektóre jigi są wystarczająco uniwersalne dla innych technik. Zazwyczaj flipping jig jest przynętą docelową do wykonywania krótkich przewrotów, rzutów i rzutów na płytkie drewno, trawę przybrzeżną, głębsze koryta trawy (w niektórych sytuacjach) i doki. Gdy przynęta dotrze do celu, pozwól jej opaść, przeskocz raz lub dwa, a następnie zwinąć ją z powrotem do następnego rzutu. Za każdym razem strzelaj, aby uzyskać ciche wejście do wody.

Wybór rozmiaru: 3/8 do 3/4 uncji

Inne szczegóły:
– Szybkość upadku może być krytyczna podczas odwracania. Dostosuj szybkość opadania, zmieniając rozmiar główki jigowej, grubość i długość spódnicy oraz styl przyczepki. Im bardziej zwarte opakowanie, tym szybciej tonie. Pozostaw spódnicę pełną, aby spowolnić tempo opadania.

4. Dziurkacz
4-Punch-Jig.jpg
Jak to łowić: Punch jig to specjalistyczny przyrząd do rzucania przeznaczony do przebijania się przez splątaną trawę. Jest to również dobra opcja do odwracania głęboko zanurzonej trawy lub grubej drewnianej pokrywy, lub gdy chcesz uzyskać naprawdę nieporęczną, szybko tonącą prezentację. Czasami konieczne jest podniesienie jigu w powietrze, aby mógł nabrać prędkości podczas upadku i przebić się przez trawę. W większości przypadków na ponton należy łowić plecionką, która może przecinać łodygi trawy i zamieniać rybę w grubą osłonę.

Wybór rozmiaru: 3/4 do 2 uncji

Inne szczegóły:
– Niektóre przyrządy do dziurkowania mają podwójne osłony chwastów dla jeszcze większego ugięcia.
– Kompaktowe przyczepy bez wielu „skrzypiących” wypustek mają tendencję do ślizgania się przez osłonę łatwiej niż przyczepy nieporęczne.

5. Finezja Jig
5-Finesse-Jig.jpg
Jak to łowić: Technika zależy od scenariusza, ale finezyjny jig można łowić, przeciągać, przeskakiwać pod osłoną lub bombardować nad strukturą. Kluczem do sukcesu jest bardzo powolne łowienie, najczęściej miękkimi szarpnięciami lub krótkimi podciągnięciami szczytówki.

Wybór rozmiaru: 3/16 do 3/8 uncji

Inne szczegóły:
– Tungsten to dobry wybór do finezyjnego jigu.
– Aby wyciąć spódnicę w kształcie pająka, przeciągnij przednią połowę pasm przez głowę, przytrzymaj je razem i przytnij pasma tuż przed głową.
– Okrągłe gumowe splotki są czasami preferowane w zimnej wodzie, ponieważ rozszerzają się i pulsują, nawet gdy jig ledwo się porusza.

6. Przyrząd do odlewania/struktury
6-Casting-Structure-Jig.jpg
Jak to łowić: Jig do rzutu/struktury to podstawowa, uniwersalna przynęta, którą można pominąć, pochylić lub odwrócić, ale doskonale sprawdza się w przeciąganiu prezentacji na pochyłych skalistych brzegach, płaskich powierzchniach, punktach i innych strukturach o średniej głębokości. Jednym z kluczowych elementów jest to, że przyrząd jest na tyle kompaktowy, że bas może go z łatwością wyssać z dna. Ale co ważniejsze, potrzebuje konstrukcji głowy, która pozwala mu czołgać się po skałach bez zaczepiania. Dlatego większość z nich ma płaskie dno, takie jak jig w stylu Arkie lub nowsza głowa w stylu struktury, która przypomina zgniecioną piłkę nożną. Niektóre są spiczaste i przypominają groty strzał. Przeciągnij jig wzdłuż dna za pomocą krótkich szarpnięć lub techniką „lift-drop”.

Wybór rozmiaru: 3/16 do 5/8 uncji

Inne szczegóły:
– Spróbuj przyciąć spódnicę, trzymając przyrząd do góry nogami i przecinając nitki po przekątnej nożyczkami. Rezultatem będzie szeroka gama długości pasm i spódnica, która pulsuje.

Aby dowiedzieć się więcej o sprzęcie wędkarskim i technikach wędkarskich z pierwszej ręki od doświadczonych wędkarzy FLW, sprawdź wydarzenia wędkarskie #ReelFun odbywające się w sklepach Walmart w Stanach Zjednoczonych w dniach 2-4 czerwca 2017 r. Znajdź daty i godziny na TakeMeFishing.org

Curtis Niedermier jest obecnie redaktorem naczelnym magazynu FLW Bass Fishing Magazine

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na FLWFishing.com.


Curtis Niedermier

Curtis Niedermier

Curtis Niedermier jest redaktorem naczelnym FLWFishing.com i Wędkarstwo basowe FLW czasopismo. Od 10 lat zajmuje się profesjonalnymi obwodami wędkarskimi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *