7 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa woderów, które powinieneś wiedzieć

Wiele godzin spędzonych na łowieniu muchowym w pięknych górskich rzekach i strumieniach jest cenione przez wielu, ale zanim spakujesz wędkę muchową, zapoznaj się z kilkoma ważnymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa woderów. Te wskazówki pomogą Ci lepiej się przygotować, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu z woderami i możesz nie być przyzwyczajony do poruszania się po prądach.

  1. Nie zapomnij zapiąć pasów. Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa woderów jest noszenie pasa do brodzenia. Powinno to być obowiązkowe podczas noszenia woderów, ponieważ pasek spowolni przepływ wody do nóg woderów i znacznie ułatwi wyjście z każdej rzeki. Nawet jeśli jest to niewygodne w lodowatej wodzie, staraj się trzymać poziomo, gdy zbliżasz się do brzegu i spuszczaj wodę z wierzchołków woderów przed wstaniem.
  2. Sport w odpowiednim rozmiarze i materiale. Skorzystaj z tabel rozmiarów producenta, ale zawsze przymierz wodery przed zakupem. Wybierając najlepszą parę woderów, warto również wziąć pod uwagę temperaturę i warunki wody. Neoprenowe wodery zapewnią najlepszą izolację i trwałość podczas łowienia w zimnej wodzie (zapobiegają zimnym nogom lub drętwieniu), natomiast oddychające wodery będą najlepszym wyborem podczas łowienia w ciepłych wodach w miesiącach letnich (zapobiegają przegrzaniu).
  3. Zrób to wolno. Jest to dobra wskazówka, której należy przestrzegać, jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo wędkowania i dotyczy nie tylko bezpieczeństwa woderów. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z wodą podczas odwiedzania każdej nowej rzeki lub miejsca do wędkowania. Zbadaj swoje miejsce łowienia z wyprzedzeniem, upewnij się, że masz ważną licencję wędkarską i przeczytaj przepisy dotyczące drogi wodnej, na której planujesz łowić. Kiedy przyjedziesz, zwolnij. Pamiętaj o wykonywaniu powolnych, kontrolowanych ruchów, aby zmniejszyć ryzyko upadku.
  4. Przeprowadź ćwiczenia ćwiczeniowe. Załóż wodery i wejdź na basen lub wyjdź nad rzekę w ciepłe letnie miesiące z doświadczonym przyjacielem. Napełnij wodery wodą, abyś mógł biec przez ćwiczenie. Biegnij po stopniach unoszenia się na plecach, wiosłuj z rękami, aby utrzymać głowę w górze, skieruj stopy w dół rzeki, aby sterować nad wszelkimi skałami i znajdź odpowiednie miejsce wyjścia. Przejście przez ćwiczenia próbne pomoże Ci przygotować się na wypadek, gdyby kiedykolwiek miałeś do czynienia z sytuacją awaryjną na zimniejszych wodach.
  5. Użyj systemu kumpli. Brodząc w szybko płynącej wodzie, zablokuj ramiona. Dwie osoby są bezpieczniejsze, gdy są połączone, a w razie jakichkolwiek potknięć można się nawzajem złapać.
  6. Weź ze sobą laskę do brodzenia. Chociaż możesz nie myśleć, że musisz używać kija, będziesz zaskoczony dodatkowym komfortem i stabilnością podczas brodzenia przez bystrza, jeśli użyjesz kija. Laska do brodzenia może być szczególnie pomocna podczas brodzenia w mętnej lub poplamionej wodzie, ponieważ pomoże ci lepiej określić głębokość wody.
  7. Tasowanie kontra krok. Zamiast podnosić stopy, aby zrobić krok, spróbuj przetasować dół. Kiedy podnosisz nogi, prąd może wypchnąć je spod ciebie, ale utrzymując stopy w kontakcie z dnem zmniejszasz ryzyko tego.

Zastosuj te sześć wskazówek dotyczących bezpieczeństwa woderów, aby uzyskać bardziej relaksujące i przyjemne łowienie na muchę. Załóż wodery, chwyć pudełko na muchy i udaj się do pobliskiej rzeki… pstrągi czekają.


Może ci się spodobać również

Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson to wielokrotnie nagradzana pisarka outdoorowa, orędowniczka wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistka świata IGFA i przewodnik po wodach słodkich mieszkająca na południowo-zachodniej Florydzie. Prace pisemne Hansona ukazały się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *