6 Złap i wypuść Narzędzia wędkarskie, których powinieneś używać

Być może słyszałeś popularne powiedzenie „pozwól im odejść i pozwól im rosnąć” w odniesieniu do wypuszczania połowu. Wędkarstwo typu „złów i wypuść”, w tym wiedza o tym, jak prawidłowo używać narzędzi do połowu i wypuszczania, przyczynia się do ochrony łowisk naszego kraju, pomagając utrzymać populacje ryb.

Chociaż „pozwolenie im rosnąć” może być jednym z powodów, dla których zdecydujesz się wypuścić rybę, mogą istnieć również inne powody. Twoja ryba może nie spełniać przepisów stanowych dotyczących rozmiaru (może być za duża lub za mała), jest to osobisty wybór, którego dokonujesz, ponieważ gatunek ten nie nadaje się do jedzenia lub wolisz, aby ryby nadal się rozwijały i były łowione kolejny dzień od innego wędkarza. Niezależnie od powodu, chcesz mieć pewność, że wypuścisz rybę, aby miała jak największe szanse na przeżycie. Oznacza to używanie odpowiednich narzędzi i jak najmniejsze obchodzenie się z rybami.

Jeśli nie znasz najpopularniejszych narzędzi do połowu i wypuszczania, oto sześć, o których powinieneś wiedzieć i używać, gdy tylko jest to możliwe:

  1. Narzędzia do chwytania ust. Aby uniknąć dotykania ryby bardziej niż to konieczne i zmniejszyć ryzyko kontaktu z ostrymi zębami lub płetwami, możesz użyć narzędzia chwytającego za wargę. Większość narzędzi chwytających za wargi ma szczękę blokującą, która jest umieszczona na dolnej wardze ryby. Niektóre narzędzia chwytające za wargi mają nawet wbudowaną wagę do ważenia połowu. Tylko upewnij się, że wspierasz ciało ryby.

  2. Okrągłe haczyki. Okrągłe haczyki są zaprojektowane z ostrzem obróconym prostopadle do trzonka, tworząc okrągły kształt. Badania wykazały, że okrągłe haczyki znacznie rzadziej zacinają się głęboko lub są połykane przez ryby. Jest bardziej prawdopodobne, że zahaczą rybę o bok pyska, skąd można je łatwo usunąć.
    okrągły hak

  3. Odkuwacze. Odhaczacze to narzędzia, które zostały stworzone, aby pomóc ci odhaczyć rybę, gdy jest ona jeszcze w wodzie, lub aby pomóc odhaczyć głęboko zahaczoną rybę. Podczas używania większości typów odhaczaczy koniec narzędzia zsuwa się po żyłce lub przyponie, a następnie jest wciskany w pysk ryby, aż zetknie się z haczykiem. Szybkie pchnięcie w dół uwalnia haczyk.
    narzędzie do odhaczania

  4. Szczypce. Jedno proste narzędzie do zwalniania, które zawsze powinieneś mieć pod ręką, to para szczypiec z igłami. Szczypce z ostrymi końcówkami przydają się do chwytania trzonków haczyków wędkarskich. Szczypce ułatwiają odhaczanie ryby i chronią palce przed ostrymi zębami.

  5. Siatka z gumowanej siatki. Ponieważ ryby mają błonę śluzową, która pomaga chronić je przed pasożytami i bakteriami, można użyć podbieraka z gumowanej siatki (zamiast siatki nylonowej), aby zachować błonę śluzową ryby w stanie nienaruszonym.

  6. Gołe i mokre ręce. Jeśli musisz zająć się rybą lub zrobić sobie zdjęcie ze złowioną rybą, pamiętaj, aby najpierw zmoczyć ręce. Obchodzenie się z rybą mokrymi rękami (lub specjalnymi gumowanymi rękawiczkami) to najlepszy sposób na utrzymanie ochronnej warstwy śluzu na rybach. Nie używaj szmatki ani ręcznika do trzymania ryby, ponieważ szmatka usunie ochronną warstwę śluzu i narazi rybę na infekcję.

Teraz, gdy wiesz już więcej o narzędziach do połowu i wypuszczania, których możesz użyć, poznaj unikalne techniki, które powinieneś stosować podczas połowu i wypuszczania gatunków głębinowych.


Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną pisarką outdoorową, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodniczką słodkowodną mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Pisemne prace Hansona pojawiły się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *