6 niesamowitych faktów dotyczących koni Appaloosa

Koń jest jednym z najwcześniejszych udomowionych zwierząt na świecie, ponieważ jest wszechstronny. Konie Appaloosa nie są wyjątkiem. W rzeczywistości są jednak dobrze znane z oszałamiających i kolorowych wzorów na swoich płaszczach. Poza tym jest wiele ciekawych Fakty o koniach Appaloosa to może cię zaskoczyć.

Zebrałem wiele świetnych informacji o tym koniu. Jest wiele ważnych rzeczy związanych z tym pięknym stworzeniem, o których nigdy nie byłeś świadomy. Przewiń w dół i przekonaj się sam.

Appaloosa-konie-fakty

6 interesujących faktów dotyczących koni Appaloosa

1. Konie Appaloosa pochodzą z Ameryki

Chociaż wiele dokumentów mówi, że konie cętkowane żyły kiedyś w Europie i Azji, faktem jest, że dzisiejsza Appaloosa została opracowana przez lud Nez Perce na początku XVI wieku. Obecnie Appaloosa jest oficjalnie stanowym koniem Idaho od 1975 roku.

>>> Czytaj więcej: Średnia długość życia konia Appaloosa

2. Oryginalna nazwa tego konia to nie Appaloosa

Kolorowego konia początkowo nazywano koniem palouse. Mówi się, że nazwa ta prawdopodobnie łączy się z rzeką Palouse, w której kiedyś mieszkali ludzie Nez Perce. Stopniowo, po dziesięcioleciach, nazwa ta przekształciła się w „Appaloosa”, którą znamy dzisiaj.

3. Konie Appaloosa mają wiele ról

W przeszłości konie te były używane do długodystansowych przejażdżek i do komunii w czasie wojen, ponieważ odznaczają się godną podziwu szybkością, wytrzymałością i spokojnym zachowaniem.

Jednak we współczesnym życiu Appaloosa są używane do jazdy na szlaku lub pracy na ranczo.

appaloosa-koń-do-jazdy-szlakiem

4. Ludzie rozróżniają konie Appaloosa poprzez dostrzeganie wzorów

Podczas gdy inne typy koni są klasyfikowane według cech potwierdzających, konie Appaloosa są klasyfikowane na podstawie genetyki koloru. W chwili obecnej istnieją 4 rodzaje podkładów w zależności od ubarwienia genetycznego konia, które opisano poniżej:

  • Koc
  • Lampart
  • Marmur
  • Płatek śniegu

Ludzie mogli słyszeć o „Lakierze”, „Frost” lub „Snowcap”, ale są to tylko mniejsze gałęzie z 4 rodzajów wymienionych powyżej.

lampart-appaloosa-koń

5. Appaloosa często zmieniają sierść, gdy się starzeją

Czy wiesz, że koń Appaloosa rodzi się z solidną sierścią? Plastry pojawiają się dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Stopniowo, wraz z wiekiem, ta sierść będzie się stopniowo zmieniać.

6. Walt Disney miał kiedyś serial o koniach Appaloosa

Run-Appaloosa-run

Kiedyś w dziełach sztuki starożytnych Greków i dynastii Han pojawiały się konie ze wzorami plamek, które powszechnie uważano za Appaloosa. Ponadto konie Appaloosa były i grają rolę w wielu filmach.

Jednym z najbardziej znanych filmów o rasie Appaloosa jest „Run, Appaloosa, Run”, który opowiada o dziewczynie i jej koniu Appaloosa o imieniu Taniec nieba pracując razem, aby przezwyciężyć trudności w ich życiu.

Wniosek

Oto tylko niektóre z licznych faktów na temat Appaloosa. Dzięki temu artykułowi stwierdzam, że są piękne i wszechstronne.

A ty, co o nich myślisz Fakty o koniach Appaloosa? Zostaw swoje komentarze poniżej. Dziękuje za przeczytanie!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *