6 najlepszych węzłów muchowych dla początkujących i dlaczego mają znaczenie

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz uczyć się wędkarstwa muchowego, może to wydawać się nieco onieśmielające — zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do świata tradycyjnego sprzętu spinningowego. Istnieją dosłownie dziesiątki węzłów muchowych, których można użyć w zależności od sytuacji lub preferencji, ale upraszczajmy i trzymajmy się podstawowych węzłów wędkarskich.

Poza tym, jak mój przyjaciel Joe Mahler (instruktor rzutów muchowych i autor Essential Knots & Rigs for Saltwater) mówi o tym, jak zawiązać węzeł wędkarski: „Najlepszy węzeł to taki, który można szybko i pewnie zawiązać w falach o długości trzech stóp. ” Chodzi o to, że kiedy opanujesz poniższe węzły wędkarskie dla początkujących, zawsze możesz nauczyć się jeszcze kilku, a następnie użyć swoich ulubionych.

1. Uni Knot i Uni-to-Uni Knot (lub Double Uni Knot)

Te łatwe węzły wędkarskie mogą być używane do każdego rodzaju połączenia, co czyni je jednymi z najlepszych węzłów do wędkarstwa muchowego. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na naukę i ćwiczenie nowych węzłów lub wolisz upraszczać sprawy, możesz użyć węzła Uni-to-Uni Knot do łączenia linek muchowych oraz węzła Uni Knot do mocowania muchy do przyponu . Węzeł Uni-to-Uni lub Double Uni Knot jest mocny i z łatwością przejdzie przez przelotki wędki.

2. Węzeł altany

Te węzły służą do wiązania podkładu z rolką. Węzły Arbor Knot należą do najbardziej wszechstronnych węzłów muchowych dla początkujących, ponieważ są przydatne nie tylko do wiązania podkładu muchowego z kołowrotkiem, ale także do wiązania wszelkiego rodzaju żyłki wędkarskiej na szpuli każdego rodzaju kołowrotka.

3. Węzeł Albrighta

Ten węzeł jest przeznaczony do wiązania żyłki do żyłki. Węzeł Albright jest dobrym węzłem do wiązania dwóch linek o nierównej średnicy (np. podkładu do żyłki muchowej). Ten węzeł z łatwością prześlizgnie się przez twoje przelotki, jeśli zostanie zawiązany we właściwy sposób i gdy ryba wyciągnie wystarczającą ilość żyłki, aby dosięgnąć twojego podkładu.

4. Węzeł chirurga

Ten węzeł służy do wiązania linii do linii. Węzeł chirurga to jeden z najlepszych węzłów wędkarskich, które można zawiązać, gdy trzeba połączyć dwie żyłki o różnych średnicach — np. przywiązać końcówkę do przyponu. Jest to jeden z najłatwiejszych węzłów do nauczenia się i pozwoli ci wybrać odpowiedni rozmiar końcówki, biorąc pod uwagę rozmiar muchy, której chcesz użyć.

5. Węzeł do paznokci

Węzeł Nail Knot może być użyty do połączenia żyłki muchowej z liderem. Jest nieco bardziej skomplikowany niż inne węzły muchowe dla początkujących, ponieważ do prawidłowego zawiązania będziesz potrzebować narzędzia do wiązania gwoździ lub małej rurki jako akcesorium.

6. Antypoślizgowy węzeł pętli

Ten węzeł służy do wiązania muchy z linką (znany również jako węzeł końcowy). Ponieważ jednym z głównych celów podczas używania dowolnej muchy lub przynęty jest uzyskanie jak największego ruchu w celu zwabienia ryby, antypoślizgowe węzły pętli są jednymi z najlepszych węzłów wędkarskich, ponieważ zapewniają muchie dużo miejsca do poruszania się i potrząsania w wodzie.

Po zbadaniu i nauczeniu się, jak wiązać każdy z tych węzłów wędkarskich dla początkujących, nadszedł czas, aby poćwiczyć rzuty muchowe. Dowiedz się, których rzutów najlepiej używać w różnych sytuacjach, oglądając pomocne filmy na temat podstaw rzucania na muchę.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *