5 wskazówek dotyczących zimowej konserwacji sprzętu wędkarskiego

Większość z nas kuli się, gdy przychodzi czas na przechowywanie naszych cennych rzeczy przez dłuższy czas. Pamiętasz to super przygnębione uczucie, kiedy mama zabrała twojego ulubionego misia, gdy miałeś około ośmiu lat? Mogła powiedzieć, że nadszedł czas, aby poszedł do nowego „domu” na strychu, ale nie chciałeś go oddać i schować.

Smar do rolki

Cóż, wędkarze mają podobne odczucia, jeśli chodzi o przechowywanie sprzętu wędkarskiego przez dłuższy czas. Niektórzy z nas nawet uronili łzę, gdy nasz umysł przegląda mentalny album wspomnień utworzonych, gdy pogoda była cieplejsza, a kęs był gorący.

Bez względu na to, jak trudna jest prawda, jeśli mieszkasz w północnej części kraju i jeszcze nie łowiłeś pod lodem, będziesz musiał przechowywać swój sprzęt przez kilka miesięcy. Nawet jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, może nadejść czas, kiedy zdecydujesz się na wakacje bez wędkowania (GASP!) lub kilka tygodni niepogody. Niezależnie od tego, w pewnym momencie wszyscy wędkarze będą musieli przechowywać swój sprzęt.

Oto pięć wskazówek, o których należy pamiętać podczas przechowywania wędek i kołowrotków:

  1. Sprawdź prowadnice na wędce, aby zobaczyć, czy nie są luźne lub pęknięte. Jeśli znajdziesz uszkodzone prowadnice, możesz kupić nowe i zlecić ich wymianę. Większość sklepów wędkarskich zrobi to za Ciebie po dość minimalnych kosztach. Jeśli chcesz spróbować samodzielnie wymienić przelotki, zachowaj ostrożność podczas usuwania kleju z blanku, aby uniknąć uszkodzenia wędki.

  2. Oczyść i nasmaruj wszystkie metalowe części. Jeśli łowisz w słonej wodzie, wędkę i kołowrotek należy płukać słodką wodą po każdym rejsie. W przypadku przechowywania przez dłuższy czas należy koniecznie wytrzeć i nasmarować wszystkie metalowe części na zewnątrz i wewnątrz szpuli za pomocą sprayu antykorozyjnego. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie i ponowne nasmarowanie hamulców.

  3. Poluzuj hamulec na kołowrotku. Większość kołowrotków ma układy przeciągania, które mogą się zablokować lub ulec ściśnięciu, jeśli zostaną dokręcone przez dłuższy czas.

  4. Usuń żyłkę. Ta wskazówka jest szczególnie ważna, jeśli używasz żyłki monofilamentowej, ponieważ zachowa ona kształt kołowrotka i stworzy pamięć w żyłce. Im mniej pamięci w twojej żyłce podczas łowienia, tym lepiej.

  5. Przechowuj swoje wędki w stojaku na wędki. Opieranie wędek pionowo o ścianę bez podparcia stojaka na wędki nie jest dobrą strategią przechowywania, ponieważ może to spowodować skrzywienie wędki.

Jakie masz inne wskazówki lub sugestie dotyczące utrzymywania sprzętu w najlepszej formie poza sezonem, tak aby był gotowy do wylądowania na największych na wiosnę?


Może ci się spodobać również

Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną pisarką outdoorową, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodniczką słodkowodną mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Pisemne prace Hansona pojawiły się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *