5 węzłów karpiowych, które musisz znać

Kredyt fotograficzny dla Colina Scotta

Teraz jest idealny czas, aby zacząć czesać swoje karpiowe węzły. Chociaż ten konkretny gatunek ryb był kiedyś uważany za uciążliwy, wędkarze na całym świecie docenili trudną walkę, jaką są w stanie zapewnić karpie.

Nauka kilku dobrych węzłów i zestawów karpiowych nie zajmie Ci dużo czasu. W rzeczywistości być może znasz już kilka najlepszych węzłów wędkarskich, których możesz użyć podczas połowu karpia. Zanim nauczysz się wiązać każdy z tych węzłów; jednak powinieneś wiedzieć, które sytuacje wymagają każdego rodzaju węzła.

1. Figura ośmiu węzłów

Jest to mocny węzeł, który zapewni połączeniom obrotowym większą swobodę ruchów, ale jest również dobrym do zawiązania, jeśli chcesz mieć możliwość szybkiej wymiany sprzętu końcowego. Użyj figury ósemki z żyłkami monofilamentowymi lub fluorowęglowymi.

2. Węzeł Grinnera

Nie pozwól, aby nazwa tego węzła cię zniechęciła. Węzeł Uni jest określany jako węzeł Grinner w Wielkiej Brytanii. Grinner Knot (UK) lub Uni Knot (USA) to jeden z najlepszych węzłów do mocowania haczyków lub krętlików do żyłki głównej.

3. Węzeł bez węzła

Jeśli planujesz łowić karpie na przypony z włosia (jeden z najprostszych węzłów i przyponów do łowienia karpi, który pozwala na prezentację przynęty bez siadania bezpośrednio na haczyku), to jest to węzeł, którego należy użyć. Użyj tego węzła z przynętami, takimi jak kulki proteinowe (kulki ciasta), duże granulki i słodka kukurydza. Przekonasz się również, że ten węzeł sprytnie dopasowuje haczyk do przyponu, zwiększając szanse na solidny haczyk.

4. Węzeł Palomar

Węzeł Palomar to łatwy do zawiązania węzeł, gdy chcesz przymocować krętliki do plecionki lub żyłki głównej. Prawidłowo zawiązany zachowuje również około 95% pierwotnej wytrzymałości linki. Mocne i łatwe do wiązania — to zwycięska kombinacja!

5. Węzeł krwi

Możesz użyć tego węzła zamiast węzła Grinner (znanego również jako węzeł Uni) podczas mocowania żyłki fluorocarbonowej do pętli przyponów i krętlików. Wiadomo, że Blood Knot dobrze współpracuje z żyłką fluorocarbonową, podczas gdy węzeł Grinner działa lepiej z żyłką.

Oto ostatnia wskazówka: nie zapomnij zwilżyć każdego z węzłów karpiowych przed ich zaciągnięciem, aby żyłka nie osłabła ani nie zerwała się z tarcia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *