5 sposobów na łowienie ryb w stawach i jeziorach

Wędkarze patrzący na nowy, rozległy akwen, jak staw czy jezioro, będą się zastanawiać, gdzie łowić. Oto pięć sposobów na odczarowanie procesu i zgięcie pręta.

1. Struktura

Wszystkie ryby przypominają strukturę, ponieważ zapewniają im pożywienie i ochronę. Ślepe drzewa zapewniają schronienie, a skały, głazy i półki są świetnymi miejscami na zasadzki. Nie przeocz doku ani pływaka, to też dobre miejsca.

2. Chwasty i grządki z trawą

Chwasty pływające, takie jak płatki lilii lub chwasty zanurzone, takie jak rabaty traw, zapewniają osłonę ochronną i stanowią budulec dla rozwoju owadów. Z miękkiego dna często wyłaniają się muszki, ważki i ważki równoskrzydłe, podobnie jak żywce, krewetki słodkowodne i raki. Chwasty i grządki z trawą zapewniają linię bufetową dla ryb.

3. Wpływy i wypływy

Strumienie zasilające wpadające do stawu lub jeziora dostarczają tlen i pokarm rybom czekającym w pobliskiej głębszej wodzie. Odpływy koncentrują żywność tuż przed jej zrzuceniem z prądem. Te dopływy i odpływy łowią szczególnie dobrze po stopieniu śniegu lub ulewnym deszczu, ponieważ wzrost objętości i prędkości wody zwiększa ilość pożywienia i tlenu. Wszelkie związane z tym zmętnienie zapewnia wędkarzom przewagę polegającą na ukrywaniu się.

4. Sprężyny

Woda z podwodnych źródeł zapewnia chłodne temperatury w cieplejszych miesiącach. Fakt, że zataczają dno, powoduje, że owady i skorupiaki swobodnie pływają. Drapieżniki nigdy nie są daleko w tyle za tym sosowym pociągiem.

5. Zrzuty

Punkty i krawędzie zapewniają strefy przejściowe i zmiany głębokości. Punkt biegnie od linii brzegowej i stopniowo opada w głębszą wodę. Wynikająca z tego zmiana głębokości tworzy termokliny. Znasz te oznaczenia temperatury, gdy pływasz, ponieważ woda jest ciepła na górze i robi się coraz zimniejsza, im głębiej nurkujesz. Poszukuj z przynętami na różnych głębokościach, aż się zaciśniesz; ten holownik powie ci, że twoja przynęta jest na głębokości preferowanej przez rybę. Latem płycizny zbyt mocno nagrzewają się, więc ryby opadną na chłodniejszą głębokość, ale wiosną zostaną oświetlone, gdy ryby przeniosą się do cieplejszej wody, aby się pożywić i odbyć tarło.

Prowadź notatki w dzienniku wędkarskim, przechowuj punkty ważenia na GPS, a szybko odkryjesz swój staw i jeziora.

PS Ta informacja przygotuje Cię na sezon wędkowania podlodowego… tak daleko, jak się to wydaje!

Aby sprawdzić miejsca do łowienia ryb i łodzi w pobliżu, sprawdź naszą interaktywną mapę!


Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *