5 prostych kroków, jak dbać o sprzęt wędkarski na zimę

Listopad to okres przejściowy w roku. Wędkarze na północnym poziomie wyciągają tip upy, lodowe wróżby i inne zimowe sprzęty wędkarskie. Mama zawsze mówiła, żebyśmy zbierali po sobie, a to oznacza, że ​​nadszedł czas, aby odpowiednio przechowywać nasz sprzęt muchowy, konwencjonalny i przynęty. Oto jak konserwować sprzęt wędkarski w 5 prostych krokach, zanim przejdziesz do łowienia zimowego.

1. Naprawa sprzętu wędkarskiego

Końcówki wędek, przelotki, uchwyty kołowrotka i korkowe uchwyty powinny być sprawdzone i naprawione. Jeśli twoje przewodniki są ceramiczne, sprawdź je pod kątem wyszczerbień. Sprawdź prowadnice ze stali nierdzewnej pod kątem rowków. Wymień w razie potrzeby, ponieważ wyszczerbienia i rowki spowodują strzępienie linii. Nieszczelne wodery należy dokładnie wysuszyć, załatać i powiesić do przechowywania. Umyj koszyki z siatki, aby usunąć pozostały śluz rybny.

2. Konserwacja sprzętu wędkarskiego

Oczyść blanki wędek i korkowe uchwyty, aby usunąć rybi śluz, balsam do opalania i krew. Nasmaruj gwinty i pierścienie blokujące w gniazdach kołowrotków i dokładnie wysusz przed przechowywaniem w zamkniętych skrzyniach. Oczyść szpule i nasmaruj przekładnie. Lekki olej jest najlepszy do części, które muszą się łatwo obracać (takich jak wałki szpul w multiplikatorach i wały korbowe we wszystkich kołowrotkach), natomiast smar jest lepszy do przekładni. Poluzuj wszystkie hamulce.

3. Zrób kilka zestawów wędkarskich

Zestaw łatek do woderów składający się z materiału do łatania i kleju doskonale nadaje się do napraw na miejscu. Kolejnym pomysłem jest zestaw naprawczy z zapasowymi szczytówkami i przelotkami.

4. Przyszłoroczne przygotowania do połowów

Sprawdź swoje pudełko na sprzęt i wymień zgubione lub zardzewiałe przedmioty, takie jak szczypce, kleszcze, obcinaki, taśmy miernicze i tym podobne. Gdy pudełko jest rozmontowane, wyciągnij szczypce do kółek i wymień zużyte lub zardzewiałe kółka i haczyki. Podczas przepakowywania pudełka pomyśl również o jego reorganizacji. Jakich przedmiotów często używałeś, do których nie miałeś łatwego dostępu? Jakich przedmiotów, których nie używałeś, a które znajdowały się w doskonałej przestrzeni? Przepakuj się z nowym zamówieniem, które ułatwi następny rok.

5. Jak prawidłowo dbać o sprzęt wędkarski?

Jeśli dopiero zaczynasz wędkować, znajdź doświadczonego wędkarza, który pomoże Ci w czyszczeniu i naprawach. Lub udaj się do sklepu wędkarskiego, ponieważ większość facetów w sklepie pozwoli Ci obserwować, jak pracują.

Zadbaj o swój sprzęt wędkarski, a sprzęt zadba o Ciebie.

Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *