5 najlepszych wskazówek dotyczących łowienia tarponów

Nadszedł sezon na tarpony, a maj i czerwiec to najlepsze miesiące. Łowienie tarponów jest wystarczająco trudne, ale silne wiatry utrudniają zarówno rzuty, jak i obserwowanie ryb. Ryby są w ruchu, a znajdziesz je pływające po plażach, pływające po równinach, łańcuchowe w głębszych wodach i leżące w głębi kraju. Oto 5 wskazówek dotyczących łowienia na tarpony, których możesz użyć podczas następnej wyprawy na ryby w słonej wodzie.

1. Naostrz swoje haki. Każdy chce wiedzieć, jak złapać tarpon, a to prawdopodobnie dlatego, że tylko 37% zahaczonych ryb jest wyładowywanych (źródło: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission). Głównym powodem jest to, że ich kościste usta sprawiają, że trudno się z nimi połączyć. Naostrz haczyki tak, aby po przeciągnięciu końcówki przez paznokieć kciuka przykleiły się.

2. Ustaw hak. Jeśli chcesz cieszyć się wytrzymałością tarponu, walczyć i skakać, załóż hak. I ustaw go ponownie. Wędkarze muchowe używają trzech uderzeń paskiem, a następnie trzech uderzeń szczytówką, aby zapewnić, że mucha zakopie się głęboko. Wędkarze konwencjonalni przeszli z monofilamentu na syntetyczny mono, ponieważ żyłka jest mniej rozciągliwa. Kilka dobrych zestawów sprawi, że haczyk dotrze do celu, a twoje szanse na wyłowienie ryb rosną.

3. Liderzy szoku są koniecznością. Łuski i skrzela tarponu są ostre, a cięższy przypon amortyzujący z żyłki daje wędkarzom przewagę. Rampowe przypony amortyzujące do 100# fluorocarbonu, aby ryba cię nie odcięła.

4. Ukłon do ryby. Umiejętność łapania tarponów jest ważna, a kiedy tarpon podskakuje, opuść szczytówkę wędki. Usuniesz napięcie z żyłki i złamiesz mniej ryb. Wznów walkę, gdy ryba wróci do wody.

5. Zarządzanie linią. Tarpon może pędzić łodzią tak szybko, jak potrafi odpłynąć, a to sprawia, że ​​zarządzanie linią jest ważne. Hamulce powinny kręcić się płynnie z idealnym napięciem. Ostatnią wskazówką, jak łowić tarpon, jest użycie jak największej siły oporu bez zrywania ryby. Gdy ryba biegnie w twoim kierunku szybko zwiń, aby odzyskać linkę i utrzymać nacisk na haczyk.

Nadszedł sezon łowienia tarponów, więc dowiedz się, dlaczego ryba nazywana jest Srebrnym Królem. Najlepsze łowienie tarponami o tej porze roku odbywa się na Florydzie, więc spieszcie się spakuj walizki i ruszaj do akcji.


Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *