4 wskazówki, jak konserwować łódź rybacką zimą

Wielu żeglarzy nigdy nie sprawdza swoich łodzi, gdy ich silnik zaburtowy jest zimowany, elektronika jest usunięta, a folia termokurczliwa jest szczelna. Zimą nie jest łatwo utrzymać łódź rybacką, a okresowa kontrola ma sens. Oto 4 wskazówki dotyczące zimowej konserwacji łodzi, które znacznie ułatwią wiosenne wodowanie.

1. Sprawdź swoją przyczepę. Pod przyczepą mogą gromadzić się liście. Zmokną, pokryte są śniegiem i lodem, a wilgoć rdzewieje na wspornikach rolek i leżanek. Zgrab je, zanim będzie za późno.

2. Sprawdź swoją folię termokurczliwą. Utrzymanie łodzi rybackiej w zimie może być tak proste, jak sprawdzenie, czy twoja osłona jest nienaruszona. Trudno przebić folię termokurczliwą, ale gałęzie miotane przez silny wiatr mogą zrobić dziurę w plastiku, która wpuszcza wodę do środka. Częstszy problem dotyczy plandek, które nie są bezpiecznie zamocowane. Wieją w silnym wietrze i deszczu, i zapadają się pod ciężarem śniegu. Sprawdź swoje pokrycie, załataj wszelkie dziury i trzymaj wodę na dystans.

3. Ciśnienie w oponach. Jeśli nie ustawiłeś przyczepy na blokach, sprawdź ciśnienie w oponach. Dwie dodatkowe wskazówki dotyczące zimowej konserwacji łodzi. Jeśli przechowujesz przyczepę dłużej niż miesiąc, napompuj opony do maksymalnego ciśnienia. Unikaj długotrwałego przechowywania na miękkim podłożu, takim jak trawa lub brud. Przyczepy plus masa łodzi plus podmokły grunt mogą oznaczać kłopoty. Uważaj, aby przyczepa się nie zapadła.

4. Skorzystaj z zimowych miesięcy. Jest kilka rzeczy, nad którymi możesz pracować zimą, gdy łódź jest w suchym doku. Czyszczenie dna łodzi jest czasochłonne, więc jeśli możesz wykorzystać czas przestoju w zimie na zeskrobanie i umycie kadłuba, wystarczy wyszlifować i pomalować dno, gdy jest ciepło. Jeśli masz dostęp do kokpitu, wywierć otwory na nową elektronikę, poprowadź kable przetwornika i wymień skorodowane elementy. To także dobry czas na nowe huby.


Im dłużej utrzymujesz łódź rybacką zimą, tym łatwiej jest chlapać wiosną. W końcu wtedy zaczyna się zabawa.


Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America, a także blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *