4 skuteczne wskazówki, jak łowić samogłówki, które biorę na ryby

Pytanie dnia; kiedy zacząłeś wędkować w wodach słodkich, jaki był pierwszy gatunek złowionej ryby? Są szanse, że był to samogłów słodkowodny. Istnieje wiele różnych gatunków samogłowych, takich jak m.in. bluegill, pestki dyni, redear i johnny płoć. Wydaje się jednak, że ponieważ samogłów są łatwe do złapania, nie cieszą się szacunkiem, na jaki zasługują. Bass o wadze 10 funtów plus wielkogębowy jest czczony, podczas gdy słodkowodny samogłów jest wrzucany do wiadra na smażoną rybę. Pomyśl o tym; ile samogłów widziałeś zamontowanych i zawieszonych na ścianie?

Przez lata wprowadziłem do wędkarstwa kilku nowych wędkarzy, najpierw ucząc ich łowienia samogłów. Jak pokonać najlepszą przynętę na samogłów, jaką jest bobber i dżdżownica? Ta kombinacja nie tylko łowi samogłowa, ale rozwija umiejętności łowienia w wodach słodkich, które można wykorzystać z innymi technikami. Początkujący uczą się rzucać, zacinać, walczyć i wyładowywać rybę. Ale lubię łowić samogłowy na własną rękę i fajnie jest łowić je innym sprzętem, zwłaszcza na lekką wędkę muchową. Oto kilka wskazówek dotyczących łowienia samogłów, które sprawią, że będzie to jeszcze przyjemniejsze.

1. Małe haczyki

Pierwszym krokiem w łowieniu samogłów jest pamiętanie, że mają małe pyski, więc jeśli użyjesz dużego haczyka, wiele przegapisz. Samogłowy stają się złodziejami przynęt i będą podążać za nimi i zbierać, ale wielu wkładasz do sieci. Rozmiary haczyków od 12-16 zwiększają zapięcia.

2. Wiosną robaki, latem lata

Gatunki samogłów przemieszczają się na płycizny, by na wiosnę odbyć tarło, a wzdłuż brzegu zobaczysz ich rudawy. Nie łowię ich, gdy są w gnieździe, ale jest to gra przed i po tarle. Robaki i bobbery działają świetnie na początku sezonu, ale wędkarstwo muchowe z mokrymi muchami i małymi serpentynami, takimi jak Wooly Worms lub Wooly Buggers, to bzdura.

3. Idź lekko

Samogłowa potrafi zgiąć lekką wędkę muchową o wadze 2 lub 3 ciężarów. Oczywiście nie przypominają tuńczyka błękitnopłetwego w stroju do walki na stojąco. To powiedziawszy, fajnie jest łapać lekki sprzęt.

4. Spraw, by było zabawne, śledząc lub łowiąc wzrokiem

Wypatruj samogłów pływających po płyciznach lub wzdłuż brzegów stawu. Umieść małą mrówkę, robaka lub chrząszcza pod konarem drzewa. Żywa przynęta lub mucha to świetna zabawa. Ten rodzaj wizualnego łowienia jest zabawny w przypadku każdego rodzaju ryb, ale zmienia sposób, w jaki myślimy o pospolitych samogłach.

Odwieczne pytanie, jak łowić samogłów, jest proste; jak chcesz, jak tylko potrafisz. Ale idź je złapać. To świetna zabawa dla wędkarzy o różnych umiejętnościach. Sprawdź, gdzie możesz łowić samogłowy w pobliżu dzięki naszej interaktywnej mapie.


Może ci się spodobać również

Tom Keer

Tom Keer

Tom Keer to wielokrotnie nagradzany pisarz mieszkający na Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, pisarzem współpracującym dla magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym dla Fly Rod and Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing prowadzonego przez Fundację Rekreacyjnych Łodzi i Wędkarstwa. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, polowaniem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią, Keer i jego rodzina polują na ptaki górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast ukazała się w styczniu 2011 roku. Odwiedź go na www.tomkeer.com lub w www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *