4 czynniki determinujące czas tarła ryb słodkowodnych

Jeśli kiedykolwiek planowałeś wyprawę wędkarską w okolicach tarła ryb słodkowodnych, być może wiesz, że branie może być konsekwentne i niezwykle ekscytujące. Powodem tego wzrostu aktywności jest to, że ryby, takie jak bas wielkogębowy, mają tendencję do intensywnego żerowania, przygotowując się do tarła.

OK, więc jak planujesz wyprawy wokół tarła ryb słodkowodnych? Jasne, możesz wybrać ogólną odpowiedź, taką jak wiosna lub lato. Aby jednak odpowiedzieć na to pytanie bardziej konkretnie, rozważ dwie ważne rzeczy.

Najpierw musisz zdecydować, na które gatunki ryb słodkowodnych chcesz łowić ryby. Po drugie, musisz określić, gdzie chcesz łowić.

Czynniki tarła ryb słodkowodnych

Chociaż odpowiedzi na te dwa pytania nie zawsze podają dokładne czasy tarła ryb słodkowodnych (o której mówimy tutaj o Matce Naturze), zazwyczaj dają całkiem niezły pomysł. Należy pamiętać, że ekstremalne warunki pogodowe lub nietypowe zmiany środowiskowe w drogach wodnych mogą mieć wpływ na okres tarła ryb z roku na rok.

Gdy już wiesz, jakie gatunki słodkowodne chcesz łowić i dokąd chcesz się udać, możesz podjąć świadomą decyzję, kiedy zaplanować podróż w oparciu o kilka kluczowych czynników.

  1. Temperatura wody: Czasy tarła ryb będą różne dla różnych gatunków, a także mogą się różnić w zależności od wielkości i głębokości drogi wodnej. Na przykład bas wielkogębowy preferuje temperaturę wody do tarła między 60-75 stopni, podczas gdy bluegill odradza się, gdy temperatura wody mieści się w zakresie 75-85 stopni.
  2. Rozmiar i głębokość drogi wodnej: Należy pamiętać, że nie wszystkie obszary dużego jeziora osiągną pożądany zakres temperatury tarła w jednolity sposób. Oznacza to, że ryby zamieszkujące różne obszary dużego jeziora mogą odradzać się w różnym czasie.
  3. Światło: Tarło u niektórych gatunków może być wywołane zmianami w cyklu dnia/nocy. W przypadku okonia wielkogębowego dłuższe okresy światła dziennego nie tylko podgrzewają wodę, ale także jaja basu potrzebują światła słonecznego do wyklucia.
  4. Opady lub prąd: Wzrost opadów może wytworzyć dodatkowy prąd w drogach wodnych, co może opóźnić tarło. Preferowane są stabilne poziomy wody (wraz ze stabilną temperaturą wody).

Najważniejsze jest to, że jeśli chcesz zaplanować wiosenną wyprawę wędkarską w wodach słodkich w okolicach tarła ryb, najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, będzie temperatura wody. Jeśli tej wiosny Twoim wyborem będzie bass wielkogębowy, jednym z najlepszych momentów na łowienie ryb będzie utrzymywanie się stałej temperatury wody w zakresie 60-75 stopni.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *