3 cechy najlepszej żywej przynęty na bas

„Wędkarstwo basowe” odnosi się głównie do celowania w wielkogębowe, małogębowe i, w mniejszym stopniu, okonia cętkowanego. Każdemu z tych gatunków brakuje zębów, ale żywą przynętą na okonia może być niemal każdy przedmiot zdobyczy, który zmieści się w stosunkowo dużych ustach i połknie w całości.

Rozważ te trzy cechy przy wyborze najlepszej żywej przynęty na bas:

1. Rozmiar przynęty

Wydaje się, że dla basu istnieje optymalny rozmiar przynęty. To prawie tak, jakby bas szybko przeprowadzał szczątkową analizę kosztów i korzyści podczas karmienia. Drapieżnik może nie chcieć marnować energii na jakąkolwiek przynętę zbyt małą i unikalną lub zbyt dużą i trudną do złapania. Do pewnego stopnia będziesz chciał „dopasować właz”, aby uzyskać najlepszą żywą przynętę również do łowienia okoni. Bądź czujny na wodzie i staraj się zauważyć, jaką przynętą żywią się ryby. Czas może mieć wpływ również na rozmiar przynęty. Jesienią rozmiar przynęty jest zwykle większy, gdy okoń przygotowuje się do zimy; zimą mała przynęta może wystarczyć do złapania ociężałych basów.

2. Zarzucalność przynęty

Po ustaleniu odpowiedniej wielkości żywej przynęty pamiętaj, że nie złapie ryby, jeśli przynęta oddzieli się od haczyka podczas rzutu. Pomocne jest użycie odpowiednich zestawów z żywą przynętą, których ciężar jest wystarczający, aby przynęta dotarła do obszaru docelowego. Rzucanie żywą przynętą to raczej szeroki, łagodny ruch zataczający, a nie szybki przystawka z góry na przynętę.

3. Działanie przynęty

Aby uzyskać najlepsze metody uzbrajania żywej przynęty na bas, zwróć uwagę na rozmiar haczyka i jego umiejscowienie. Haczyk powinien być wystarczająco duży, aby zapewnić dobre zacięcie, ale nie utrudniać działania przynęty. Rozważ cieńsze druciane haki, gdy pozwalają na to warunki, szczególnie w przypadku subtelnych technik finezyjnych, takich jak nocne pełzające lub koniki polne. Shiners, zahaczony za płetwą grzbietową, podpłyną do góry. Jednakże, będziesz chciał zahaczyć poduszkę blisko nosa, aby utrzymać orientację do przodu w nurcie lub podczas powolnego holowania.

Rozważ haczyki okrągłe z żywą przynętą, aby zwiększyć skuteczność połowu i wypuszczenia podczas łowienia okoni. Po otrzymaniu licencji wędkarskiej weź kopię stanowych przepisów wędkarskich i przestrzegaj ich uważnie. Na przykład w Pensylwanii pułapka bez nadzoru musi mieć dołączoną formę identyfikacji właściciela i numer telefonu. Dla tych, którzy uczą się łowić ryby, pamiętaj, że istnieją również surowe zasady dotyczące transportu lub używania przynęty, która może być zagrożona lub inwazyjna. Odrób więc swoją pracę domową na te czasy, kiedy przynęty nie trafiają w cel, ponieważ żywa przynęta na bas stale działa.


Andy Whitcomb

Andy Whitcomb

Andy jest pisarzem plenerowym (http://www.justkeepreeling.com/) i zestresowany tata od 2011 roku napisał ponad 380 blogów na takemefishing.org. Urodzony na Florydzie, ale wychowany na brzegach stawów hodowlanych w Oklahomie, teraz goni szczupaki, bassy małogębowe i steelhead w Pensylwanii. Po zdobyciu licencjatu z zoologii na OSU pracował w wylęgarniach ryb oraz jako technik badań łowisk w OSU, stanach Iowa i Michigan.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *