12 najlepszych wskazówek, które pomogą zapobiec temu problemowi

 • Horse & Hound jest wspierany przez publiczność. Gdy kupujesz za pośrednictwem linków na naszej stronie, możemy otrzymać prowizję od niektórych przedmiotów, które zdecydujesz się kupić. Ucz się więcej

 • Kiedy temperatura gwałtownie spada, łamanie lodu w wiadrach z wodą może być niewdzięcznym zadaniem. Sprawdzamy, jak powstrzymać zamarzanie wiader z wodą, aby Twój koń zawsze miał dostęp do zapasów…

  Jak zatrzymać zamarzanie wiader z wodą

  1. „Użyj wiadra gumowe w przeciwieństwie do metalowych czy plastikowych, ponieważ guma jest dobrym izolatorem i spowalnia tempo zamarzania. Używamy gumowy holownik i są świetne — im większe wiadro, tym lepiej, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że zamarznie” — mówi Jess Errington, naczelnik firmy Harry Meade.  2. Pomyśl o rozmieszczeniu wiader z wodą. Umieszczenie ich w schronach polowych lub przed żywopłotami zapewnia warstwę izolacyjną i spowalnia szybkość chłodzenia wody, a tym samym opóźnia zamarzanie. Jeśli wiadra znajdują się na zewnątrz, upewnij się, że są umieszczone w miejscu, które w ciągu dnia łapie światło słoneczne (jeśli takie istnieje!), aby woda nabrała jak najwięcej ciepła.

  3. „Umieszczenie wiadra w gumowej oponie pomoże spowolnić tempo zamarzania, podobnie jak ustawienie ściółki wokół wiadra w stajni. Możesz także umieścić wiadro na wodę w większym wiadrze, a następnie użyć słomy lub wiórów, aby wyłożyć przestrzeń między dwoma wiadrami w celu izolacji” — dodaje Jess.

  4. Jeśli używasz wielu wiader na polu lub w schronie, umieść je blisko siebie. Konie często gromadzą się razem, aby się napić, więc podniesie to temperaturę w okolicy i spowolni tempo zamarzania.

  5. Kolejną przydatną wskazówką jest napełnienie plastikowej butelki wodą i filiżanką soli przed założeniem pokrywki i umieszczeniem jej w wiadrze z wodą. Sól zapobiegnie zamarzaniu wody w butelce, a butelka będzie unosić się w wodzie, co zapobiegnie zamarzaniu wody w wiadrze.

  6. „Mamy koryto z wodą, do którego konie nie mają dostępu, ale używamy go do uzupełniania wszelkich wiader, więc zawsze przykrywamy je na noc, aby uniknąć konieczności rozbijania lodu następnego ranka” — podsumowuje Jess. „Jeśli wiadra lub koryta zamarzną, nie wystarczy rozbić lodu i pozostawić go do unoszenia się w wodzie, ale wyjąć wszelkie kawałki, aby woda dłużej zamarzała”.

  W USA i Kanadzie, gdzie temperatury są bardziej ekstremalne niż w Wielkiej Brytanii, istnieje kilka sposobów zapobiegania zamarzaniu wiader z wodą. W chłodniejszym klimacie ważne jest również, aby mieć środki na wszelkie krany i rury wodne.

  7. „Podgrzewane wiadra z wodą — gdzie grzejnik znajduje się w szczelnej komorze na dnie plastikowego wiadra, więc wstrząsy nie mogą się przenosić — które można powiesić na ścianie są naprawdę przydatne, ale trzeba całkowicie zamknąć w ścianie powlekany metalem przewód, aby koń lub żaden gryzoń nie może tego przeżuć. Musisz także częściej sprawdzać podgrzewane wiadra i upewnić się, że zawsze jest w nich woda” – wyjaśnia Jay Jay Rogers, właściciel Gloucester Downs Equestrian Park w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, gdzie zimą temperatura może dochodzić do -10 stopni.

  8. Umieszczenie kawałka drewna lub dobrze uszczelnionego plastikowego dzbanka wypełnionego solą kamienną w każdej beczce z wodą niekoniecznie zapobiegnie jej zamarzaniu, ale jest dobrą wskazówką, aby woda nie zamarzła tak mocno, że pęknie beczka.

  9. „Owijanie wszystkich odsłoniętych rur pianką i srebrnymi kocami odblaskowymi pomaga zapobiegać ich zamarzaniu, ale konie zdzierają je, gdy kładę je wokół wiadra lub beczki” — mówi Jay Jay, który również zaizolował i ogrzał obszar, w którym wszystkie jej rury się spotykają.

  10. Zainstalowanie zbiorników ciepłej wody w oborze i rozwieszenie węży w ogrzewanych pomieszczeniach zapewnia stały dostęp do wody w celu napełnienia wiadra, niezależnie od temperatury.

  „Kolka często występuje u koni, które nie mogą wypić wystarczającej ilości wody, dlatego staram się podawać ciepłą wodę w chłodne dni” — mówi Jay Jay.

  11. „Pozostawienie strużki wody płynącej z kranu do rynny podziemnej w naprawdę zimną pogodę to dobry pomysł, ponieważ bieżąca woda rzadko zamarza” — dodaje Jay Jay.

  12. „Zapasowe zasilanie jest dla nas koniecznością, dlatego mamy trzy generatory, których używamy do podtrzymywania działania podgrzewaczy wody i wody w przypadku przerw w dostawie prądu” — ujawnia Jay Jay. „Mamy również samoodpływową rurę wodną jako rezerwę, jeśli wszystko inne zamarznie”.

  Może Cię również zainteresować:

  Czy trzymanie złotej rybki w korycie konia może oszczędzić ci konieczności czyszczenia?

  Magazyn Horse & Hound, ukazujący się w każdy czwartek, jest wypełniony najnowszymi wiadomościami i raportami, a także wywiadami, materiałami specjalnymi, nostalgią, poradami weterynaryjnymi i treningowymi. Znajdź sposób, w jaki możesz się cieszyć magazyn dostarczony do Twoich drzwi co tydzień, a także opcje uaktualnienia subskrypcji, aby uzyskać dostęp do naszych serwis internetowy która przynosi najświeższe wiadomości i raporty, a także inne korzyści.

  Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *