10 zaskakujących sposobów, w jakie możesz pomóc w ochronie ryb

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że nawet prosta czynność zakupu licencji połowowej pomaga przyczynić się do ochrony połowów. Jednak zakup licencji wędkarskiej to dopiero pierwszy krok. Istnieje kilka innych zaskakujących sposobów, w jakie możesz pomóc w ochronie ryb w tym miesiącu, z okazji Narodowego Miesiąca Wielkich Plenerów lub w dowolnym czasie.

1. Poznaj aktualne przepisy wędkarskie obowiązujące w Twoim stanie

Znając przepisy wędkarskie, nie będziesz omyłkowo trzymać ryb zbyt dużych lub zbyt małych, a będziesz wiedział, jakie są właściwe pory roku i limity ilościowe dla każdego gatunku.

2. Dowiedz się, jak rozpoznać różne gatunki ryb i miej przy sobie urządzenie pomiarowe, abyś mógł prawidłowo zmierzyć swój połów

Właściwa identyfikacja gatunkowa jest ważna, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów wędkarskich z powodów wymienionych w punkcie pierwszym powyżej.

3. Używaj wystarczająco ciężkiego sprzętu, aby szybko wylądować i wypuścić rybę bez powodowania jej nadmiernego stresu

Walka z rybą przez długi czas na lekkim sprzęcie może spowodować wyczerpanie ryby i zmniejszyć jej szanse na przeżycie.

4. Używaj okrągłych haczyków podczas łowienia na naturalne przynęty

Ze względu na kształt okrągłych haczyków (końcówka haczyka jest skierowana do wewnątrz), zmniejszają ryzyko połknięcia haczyka przez rybę i doznania obrażeń wewnętrznych.

5. Łap i wypuszczaj ryby bez wyjmowania ich z wody, gdy tylko jest to możliwe

Ponownie pomoże to uniknąć dodatkowego stresu u ryb.

6. Unikaj wkładania palców lub innych przedmiotów w skrzela ryby

Skrzela służą jako rybie płuca. W przypadku zranienia skrzeli ryba może nie być w stanie oddychać.

7. Obchodź się z rybą mokrymi, gołymi rękami, jeśli musisz to zrobić

Nigdy nie używaj ręcznika, ponieważ ręcznik usunie ochronną warstwę śluzu ryby. Ochronna powłoka śluzowa jest jedną z głównych infekcji i chorób ryb.

8. Zabierz ze sobą wszystkie śmieci, żyłkę i sprzęt po wyprawie wędkarskiej

Pomoże to utrzymać siedliska ryb w czystości i zdrowiu.

9. Weź udział w dobrowolnych działaniach konserwatorskich

Istnieje wiele organizacji lokalnych, krajowych i rządowych, które koordynują prace nad oczyszczaniem dróg wodnych i projekty badawcze w celu poprawy naszych siedlisk ryb i dróg wodnych. Dowiedz się więcej o tych możliwościach wolontariatu i zaangażuj się.

10. Podziel się tymi wskazówkami dotyczącymi ochrony z innymi wędkarzami

Dokładne informacje na temat ochrony pomogą wszystkim wędkarzom podejmować lepsze decyzje dotyczące połowów i zachowania zdrowych populacji ryb. Podejmij dodatkowy wysiłek, aby zwiększyć świadomość, rozpowszechniając informacje na temat ochrony podczas Narodowego Wielkiego Miesiąca Outdoors.

Kup licencję wędkarską już dziś, a następnie zastosuj tę listę sugestii, gdy następnym razem będziesz łowić ryby. Pomóż nam chronić nasze populacje ryb teraz i dla przyszłych pokoleń wędkarzy.


Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną autorką tekstów na świeżym powietrzu, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodnikiem po wodach słodkowodnych mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Prace pisemne Hansona ukazały się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *