10 najdziwniejszych słów na temat łodzi, jakie kiedykolwiek słyszałeś

A więc zastanawiałeś się nad kupnem łodzi, aby móc dostać się do niektórych z tych upragnionych miejsc do wędkowania, o których słyszałeś. Jest tylko jeden problem… za każdym razem, gdy rozmawiasz ze znajomym właścicielem łodzi lub przeprowadzasz jakiekolwiek badania w Internecie, napotykasz szereg terminów związanych z łodziami, które bardziej przypominają część dialogu kapitana Jacka Sparrowa w Piratach z Karaibów niż jakiekolwiek podstawowe części łodzi lub warunki, które naprawdę byś zrozumiał.

Jak będziesz w stanie być kapitanem łodzi, jeśli nie znasz całego dziwnego żeglarskiego żargonu? Naucz się tego! Weź udział w kursie podstaw żeglarstwa, a następnie przeczytaj definicje dziesięciu najdziwniejszych słów tutaj.

  • W poprzek. Odnosząc się do kierunku, wszystko, co jest prostopadłe do linii środkowej łodzi.

  • Workowate zmarszczki. Miękka osłona na kable lub inne przeszkody w celu zmniejszenia uszkodzeń żagla lub otarć. Istnieje wiele punktów w olinowaniu żaglowców, w których żagle stykają się z olinowaniem stojącym. Niezabezpieczone żagle mogą mieć dziury w punktach styku bez workowatych zmarszczek, aby zapewnić bardziej miękką powierzchnię ścieralną żagla.

  • Proporczyk. Mała flaga z symbolem jachtu rekreacyjnego lub klubu żeglarskiego.

  • Miecz. Urządzenie przypominające kil, najczęściej stosowane na łodziach żaglowych, które jest ręcznie podnoszone i opuszczane w pionie bez użycia zawiasu.

  • Narkotyk. Przypominająca spadochron kotwica morska, która jest przymocowana do rufy i używana do spowalniania łodzi przy złej pogodzie. Hamownica pomaga utrzymać kadłub łodzi prostopadle do fal.

  • agregat. Inna nazwa generatora elektrycznego napędzanego gazem lub olejem napędowym.

  • Zakonnice. Czerwone boje w kształcie stożka oznaczone parzystymi liczbami, których żeglarze używają jako pomocy nawigacyjnych.

  • Beczka na wodę. Scuttlebutt to beczka lub pojemnik na wodę pitną na statku. Na przestrzeni dziejów marynarze często gromadzili się wokół scuttlebutt, aby zaangażować się w rozmowę, więc słowo to przyjęło również slangowe znaczenie, które odnosi się do plotek lub plotek.

  • Skeg. Płetwa lub pionowy występ poniżej kadłuba, który zapewnia łodzi stabilność kierunkową. Skeg może być również występem przypominającym płetwę na dnie silnika zaburtowego.

  • Myszkować. Aby tymczasowo zboczyć z prostego kursu.

Czy jest jeszcze więcej słów związanych z żeglarstwem, których nie rozumiesz? Sprawdź nasz glosariusz żeglarski, aby jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę na temat terminologii żeglarskiej.


Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną pisarką outdoorową, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodniczką słodkowodną mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Pisemne prace Hansona pojawiły się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *