Węzły wędkarskie

Węzły są naszym bezpośrednim łącznikiem z rybą. Istnieje bezpośredni związek między jakością zawiązanych węzłów wędkarskich a liczbą ryb wrzucanych do sieci. Oto kilka ogólnych punktów, które należy wziąć pod uwagę podczas zbrojenia, oraz kilka filmów pokazujących, jak zawiązać trzy najpopularniejsze węzły wędkarskie.

Podstawy wiązania:

  1. Siła zerwania jest ważna dla węzłów i oznacza po prostu miejsce zerwania węzła w stosunku do wytrzymałości żyłki. Jeśli łowisz testem 10 funtów i używasz węzła o wytrzymałości na zerwanie 95%, węzeł pęka przed żyłką przy 9,5 funta. Upewnij się, że używasz węzłów, które testują powyżej 90%.
  2. Poćwicz wiązanie węzłów przed wyjściem na wodę i zawiąż je prawidłowo.
  3. Zawsze smaruj swoje węzły; tarcie osłabia żyłkę i zwiększa uszkodzenia węzłów. Woda lub ślina zmniejszą ciepło ślizgającej się żyłki.
  4. Łatwiej jest manipulować znacznikiem (krótszym końcem) wokół linii stojącej (dłuższej).
  5. Mocno osadź węzły. Upewnij się, że ciągniesz powoli i równomiernie, aż węzeł będzie gładki i napięty i nie rozwinie się, gdy ryba uderzy. Jeśli zgubisz rybę, a na końcu żyłki pojawi się warkocz, oznacza to, że nie zawiązałeś węzła. Ponadto unikaj ostrych szarpnięć podczas wiązania węzłów, ponieważ rozciągają się one i osłabiają żyłkę.
  6. Zawsze sprawdzaj żyłki pod kątem nacięć i przetarć oraz używaj odpowiednich narzędzi do przycinania końcówek kolczyków. Postrzępiona linka rozstąpi się, gdy ryba uderzy.
  7. Używając linek pochodzących od dwóch różnych producentów, należy porównać ich średnice; chociaż mogą być podobne pod względem wytrzymałości na zerwanie w teście funta, mogą mieć różną średnicę, a węzły mogą się ciągnąć podczas walki z rybą.

Często używane węzły:

Ulepszony węzeł zaciskowy, znany również jako ulepszony węzeł wędkarski, ulepszony węzeł zaciskowy wymaga jednego dodatkowego obrotu pętli, a dodatkowa sekunda jest warta wysiłku. Węzeł ten nie jest podatny na rozplątywanie, szczególnie przy długim holowaniu ryby i najlepiej sprawdza się na linkach o cieńszej średnicy. Wytrzymałość na zerwanie: 95%.

Ruch węzła Uni Knot jest ważny podczas łowienia streamerów i nimf, a ten węzeł umożliwia naturalne poruszanie się podpowierzchniowych wzorów wraz z prądem. Dopasowuje się również, gdy ryba uderza i jest połączeniem pętli i stałego węzła. Uni Knot jest również używany do błystek, błystek i żywych przynęt, a także do wiązania żyłki lub podkładu do altany kołowrotka. Siła zrywająca: 95%

Węzeł chirurga Węzeł chirurga to najszybszy sposób na przymocowanie liny do przyponu. To wyczuwalny węzeł i jest tak łatwy, że można go zawiązać w nocy bez użycia latarki. Siła zrywająca: 100%.

Tom Times

Tom Times

Tom Keer jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem mieszkającym w Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, współautorem magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym zarówno Fly Rod, jak i Reel i Fly Fish America oraz blogerem programu Take Me Fishing Fundacji Recreational Boating and Fishing. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, łowiectwem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią ryb, Keer i jego rodzina polują na ptactwo górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast, została wydana w styczniu 2011 roku. Odwiedź go pod adresem www.tomkeer.com lub o godz www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *