Pięć fantastycznych nowych książek o ptakach i przyrodzie dla dzieci

Natura to największa rozrywka, zapewniająca nieskończone możliwości odkrywania, obserwowania i tworzenia połączeń — między gatunkami i siedliskami oraz między ludźmi. Te pięć książek zachwycą dzieci w różnym wieku, a może nawet zainspirują je do działania.

Kocham ptaki

Autor: Jane Yolen / Zilustrowane przez Annę Wilson

(Cameron Kids, 2022; 32 strony; wiek od 4 do 8 lat)

Jon jest cichym, samotnym chłopcem, który szuka towarzystwa ptaków, zawsze nasłuchując nawoływań i śpiewów kardynałów i strzyżyków, sójek i sikorek, które przynoszą szczęście w jego życiu. Pewnego wieczoru słyszy pohukiwanie płochliwej sowy. Odpowiada unikalnym ptasim zewem: „Kto dla ciebie gotuje? Kto dla was gotuje?Wychodzi na zewnątrz, biorąc udział w zaimprowizowanym duecie, gdy wyrusza na poszukiwanie źródła. To, co zaczyna się jako poszukiwanie jednego konkretnego ptaka, kończy się początkiem trwałej przyjaźni. Anna Wilson ilustruje ptaki i krajobrazy w bogatych barwach i nasyca poczucie ruchu, a słowa Jane Yolen pięknie opisują różnorodne ptasie odgłosy i to, jak ptaki mogą łączyć ludzi. Niemal można usłyszeć śpiew stron.

Kup w księgarnia.org.

Expedition Backyard: Exploring Nature from Country to City (powieść graficzna)

Autorzy: Rosemary Mosco i Binglin Hu

(Random House Graphic, 2022; 128 stron; wiek od 4 do 8 lat)

„Czas na przygodę!” krzyczy Vole na początku Podwórko ekspedycji. On i Kret przeżywają więcej przygód, niż się spodziewają, kiedy wyruszają na poszukiwanie trojeści bagiennej — i lądują w minivanie w drodze do nowego życia w mieście. W powieści graficznej Rosemary Mosco (ukochanej z jej kreskówek z ptakami) i Binglina Hu te dwa stwory robią wszystko, co w ich mocy, by odkrywać swoje podwórko, spotykać dziką przyrodę i zbierać po drodze przyjaciół poszukiwaczy przygód. Książka kończy się poradami bohaterów dotyczącymi wszystkiego, od rysowania i prowadzenia dziennika przyrody po powstrzymanie ptaków przed uderzaniem w okno.

Kup w księgarnia.org.

Tajemnica monarchów: jak dzieci, nauczyciele i miłośnicy motyli pomogli Fredowi i Norah Urquhart śledzić wielką migrację monarchów

Autor: Barb Rosenstock/Ilustracje: Erika Meza

(Alfred A. Knopf Książki dla młodych czytelników, 2022; 40 stron; wiek od 4 do 8 lat)

Ta barwna, żywa książka, oparta na prawdziwej historii naukowca, który rozwiązuje zagadkę migracji, zachwyci czytelników w każdym wieku. Młodego Freda Urquharta fascynowały owady, zwłaszcza jego ulubieniec: motyl monarcha. Jako dziecko zastanawiał się, gdzie znikają zimą — nikt nie wiedział na pewno. Historia podąża za Fredem, który zostaje entomologiem i wraz ze swoją żoną Norah oznacza setki motyli, mając nadzieję na rozwiązanie zagadki. Wkrótce odkrywają, że potrzebują pomocy. Zakładają „rodzinę motyli”, społeczność dzieci, nauczycieli i entuzjastów przyrody z Kanady, Stanów Zjednoczonych i Meksyku, i ostatecznie dowiadują się, dokąd udają się monarchowie.

Kup w Bookshop.org.

Nocny obiad

Autor: Eric Fan/z ilustracjami: Dena Seiferling

(Tundra Books, 2022; 48 stron; wiek od 4 do 8 lat)

W ciemną noc rozkoszny zapach wypełnia ulicę. Nocna sowa, ciągnięty przez konie wóz z jedzeniem, jest gotowy do obsłużenia linii nocnych zwierząt, które szybko ustawiają się w kolejce. Lisowi podaje się placek mielony; Opos ze swoimi 10 pisklętami składa zamówienie na wynos. Sowa gotuje przez całą noc, a Mysz, zamiatacz ulic, patrzy, czekając, aż ktoś upuści choćby okruszek. Gdy noc dobiega końca, a ostatni klient został obsłużony, Sowa zauważa w pobliżu drżącą Mysz. Czy Sowa ugryzie, czy też Mysz powinna się martwić, że zostanie obiadem? Dzięki krótkim zdaniom wypełnionym cudownie opisowymi słowami i ilustracjami, które wydają się świecić w świetle świec, Nocna sowa uczy dzieci, jak ważna jest życzliwość i troska o innych.

Kup w Bookshop.org.

Meltdown: odkryj niezastąpione lodowce na Ziemi i dowiedz się, co możesz zrobić, aby je uratować

Anita Sanchez / z ilustracjami Lily Padula

(Workman Publishing, 2022; 128 stron; wiek od 8 do 12 lat)

Kostki lodu, jasne. Zamarznięta ziemia, być może. Jednak lodowce nie są czymś, czego doświadcza większość dzieci — ani nawet o czym dużo myśli. Załamanie nie tylko opisuje je językiem, który przywołuje na myśl, jak by to było stanąć na jednym z nich, ale także zabiera młodych czytelników w podróż od ich podstawowej formacji do ich podstawowej roli na Ziemi. (Czy wiesz, że na lodowcach gnieździ się ptak o imieniu Diuca Finch? Nie wiedzieliśmy!) Zgodnie ze swoim tytułem książka opowiada czytelnikom, jak i dlaczego topnieją lodowce oraz co to oznacza dla ludzi i planety — ale także sposoby zrób coś z tym! Wskazuje, że podobnie jak płatki śniegu spadające na szczyt góry, wiele działań razem tworzy niepowstrzymaną moc lodowca.

Kup w Bookshop.org.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *