Nowe zasady FEI dotyczące eliminacji związanych z krwią i niebezpiecznej jazdy

 • Nowe przepisy dotyczące eliminacji związanych z krwią w skokach przez przeszkody i niebezpiecznej jazdy przełajowej należą do tych, które mają zostać zatwierdzone na 2023 rok.

  Głosowanie odbyło się na dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym FEI w Kapsztadzie (10-13 listopada), po procesie przeglądu przepisów trwającym przez cały rok, podczas którego federacje narodowe i inne zainteresowane strony wypowiadały się na temat propozycji. Ostateczne projekty trafiły do ​​​​głosowania i wszystkie zostały zatwierdzone do WKKW, ujeżdżenia, paraujeżdżenia i skoków przez przeszkody.  Wchodzi w życie nowy przepis dotyczący eliminacji w skokach przez przeszkody i jest zgodny z propozycją szwedzkiej federacji narodowej po tym, jak kombinacja zakończyła rundę w Tokio, mimo że koń krwawił z nosa. Zgodnie z zmienionym przepisem przewodniczący komisji sędziowskiej lub w przypadku jego nieobecności wyznaczony członek komisji sędziowskiej może uderzyć dzwonkiem w celu wyeliminowania kombinacji w trakcie trwania rundy, jeżeli uzna, że ​​byłoby to „sprzeczne z zasadami dobrostanu koni” aby umożliwić kontynuację łączenia – i ta eliminacja jest ostateczna i nie podlega odwołaniu.

  Pierwotna propozycja szwedzkiej federacji wymagała, aby reguła brzmiała: „Konie krwawiące z nozdrzy (dróg oddechowych) będą skutkowały eliminacją”, ale podczas procesu przeglądu komisja skoków FEI argumentowała, że ​​sformułowania muszą być szersze, a International Jumping Riders Klub zgodził się.

  „IJRC zgadza się z komisją ds. skoków, która uważa, że ​​potrzebna jest szersza koncepcja wykraczająca poza stosunkowo rzadki przypadek krwi w nozdrzach, aby dać jury wyraźne upoważnienie do podjęcia działań w przypadku poważnych obaw dotyczących dobrostanu koni” powiedział IJRC.

  W WKKW projektanci torów będą mieli prawo monitorować ewentualne przypadki niebezpiecznej jazdy podczas fazy cross-country i zgłaszać to komisji sędziowskiej, która podejmie decyzję o wyeliminowaniu. Temat ten był omawiany na kwietniowym forum sportowym FEI (wiadomości, 12 maja), podczas którego przewodniczący komisji WKKW FEI, David O’Connor, podkreślił, że w dniu zawodów często projektant toru jest „osobą najlepiej wykształconą, o tym, jak konie skaczą”

  „Nie spotkaliśmy się z żadną reakcją ze strony projektantów torów w tej sprawie, są bardzo szczęśliwi, że to robią. Uważam, że posiadanie ich wiedzy jest niezwykle ważne” – powiedział.

  Projektanci torów WKKW nie mogą pełnić funkcji w tym samym miejscu przez więcej niż sześć kolejnych lat w zawodach CCI4*-S i CCI4*-L, włączając mistrzostwa, oraz przez więcej niż osiem lat w zawodach CCI5*. Ale mogą ponownie pełnić funkcję po trzyletniej przerwie.

  Ramy czasowe dla WKKW MER używane do kategoryzacji sportowców zostaną skrócone z ośmiu lat do czterech lat po przeglądzie przeprowadzonym przez grupę sterującą ds. zarządzania ryzykiem FEI wraz z EquiRatings. Kategorie sportowców będą również aktualizowane zgodnie z wynikami pod koniec każdego miesiąca, a nie dwa razy w roku.

  Konie, które nie brały udziału w zawodach FEI w ciągu 13 miesięcy, będą musiały ukończyć zawody niższego poziomu, aby wziąć udział w zawodach CCI4* i wyższych. Aby rywalizować w CCI4*-S, muszą ukończyć CCI3*; w przypadku CCI4*-L muszą ukończyć CCI4*-S, a aby rywalizować w CCI5*, muszą ukończyć CCI4*-S lub CCI4*-L.

  W ujeżdżeniu, zgodnie z nowymi przepisami – za którymi głosowało 91,21% – krótki test Grand Prix będzie dozwolony tylko w CDI5* lub CDIO5*, jeśli Grand Prix zaplanowano w godzinach największej oglądalności; pod koniec popołudnia lub wieczorem oraz gdy istnieją „wyraźne ograniczenia” dostępności areny. W maju zarząd FEI zatwierdził opcję oferowania przez organizatorów standardowego lub krótkiego Grand Prix podczas kwalifikacji do Mistrzostw Świata.

  Inne zmiany obejmują kategorie zawodów: małe, średnie i duże trasy zostały zastąpione indywidualnymi ocenami w gwiazdkach CDI – a ponadto wejdą w życie nowe kryteria kwalifikacji do CDI4*, wymagające kombinacji, aby zakwalifikować się do CDI3* poprzez zdobycie 63% w Grand Prix lub Grand Prix nagroda specjalna.

  Od 2023 r., jeśli koń zostanie zatrzymany w zawodach freestyle, na przykład z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, jeździec będzie mógł wystartować albo od początku testu, albo od miejsca, w którym się zatrzymał.

  Może Cię również zainteresować:

  Magazyn Horse & Hound, ukazujący się w każdy czwartek, jest wypełniony najnowszymi wiadomościami i raportami, a także wywiadami, materiałami specjalnymi, nostalgią, poradami weterynaryjnymi i treningowymi. Znajdź sposób, w jaki możesz się cieszyć magazyn dostarczony do Twoich drzwi co tydzień, a także opcje rozszerzenia subskrypcji, aby uzyskać dostęp do naszej usługi online, która zapewnia najświeższe wiadomości i raporty, a także inne korzyści.

 • Leave a Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *