Najlepsze porady dotyczące wędkarstwa pod lodem od zawodowców

Łowienie pod lodem to znacznie więcej niż jazda na łyżwach lub siedzenie na wiadrze w oczekiwaniu na branie ryby. Z pewnością może to być sport towarzyski, ale jest kilku poważnych wędkarzy, którzy łowią pod lodem. Chuck Kashner z Vermont Ice Fishing jest przewodnikiem wędkarskim pod lodem, który ma kilka wskazówek wynikających z wieloletniego doświadczenia.

Według Kashnera najważniejsze jest znalezienie dobrego miejsca. „Dwie ryby, na które łowię najczęściej, to bas wielkogębowy i szczupak. Zimą okonie i szczupaki utrzymują się na obszarach, które mają dwie dominujące cechy: krawędzie zarośli i obszary o głębokości 10 stóp. Latem poszukam tych obszarów i zaznaczę je na mapie oraz na moim GPS, abym mógł je odwiedzić, gdy lód zrobi się gruby.

Równie ważna jest mobilność. „Pomimo ogromnej ilości zwiadów, niektóre miejsca po prostu się nie sprawdzają. Kiedy popełnię błąd, po prostu go poprawiam, przenosząc się w nowe miejsce. Jeśli w ciągu godziny nie zobaczę powiewającej flagi, wykopię nowy dół i przestawię moje platformy. W większości przypadków te zmiany skutkują znalezieniem ryb”.

Olinowanie jest krytyczne. „Ryby mają dużo czasu na badanie błyszczącego lub zawieszonego rybki” – powiedział Kashner. „Użyję testu od dwóch do czterech funtów podczas jigowania okoni lub błękitnopłetwych. Dodam 10-metrowy przypon o wadze 10 funtów do moich tip upów na basy i szczupaki. Stanie się cienkim i niewidocznym to najlepszy sposób na zwiększenie liczby zacięć ryb, które mają długi czas na studiowanie moich przyponów.

Tip Up Dostosuj. Przed sezonem Kashner dokonuje przeglądu całego swojego sprzętu. Nasmaruje szpule tip up, aby swobodnie się obracały, oraz wyczyści flagi i tripy, aby nie było zaczepów, gdy ryba płynie. „Kiedy ryba zjada, zatrzymuję się na chwilę i pozwalam jej połknąć przynętę. Czasami trwa to chwilę lub dwie, a kiedy ryba poruszy się po raz drugi, zabiję. Uważam, że grzechotanie otworów zapobiega oblodzeniu szpul i potknięć, a czasem też prowokuje uderzenie”.

Ważne jest, aby łowić tam, gdzie są ryby, a oznaczanie głębokości ma kluczowe znaczenie. „Używam echosondy, która jest dużym ciężarkiem ołowianym, który wrzucam do otworu. Kiedy uderzy w dno, podniosę go o około 12-16 cali i uszczypnę. Następnie odmierzę długość żyłki w stosunku do mojej żyłki tip-up i odetnę spławik na górnej długości. Następnie zajmę się swoim takielunkiem, dodając przypon, ciężarek i rybkę i wyślę go do dziury. Kiedy moje przynęty zostaną zjedzone lub wymienione, będę dokładnie wiedział, gdzie jest najlepszy punkt, ponieważ mam przymocowany spławik. Spędzam więcej czasu na łapaniu, a mniej na wędkowaniu”.

Kiedy lód się formuje, możesz przeczytać o wyczynach Chucka w zakresie łowienia pod lodem tutaj na jego stronie blog. Bądź bezpieczny i sprawdź więcej informacji o połowach pod lodem!


Może ci się spodobać również

Tom Times

Tom Times

Tom Keer jest wielokrotnie nagradzanym pisarzem mieszkającym w Cape Cod w stanie Massachusetts. Jest felietonistą Upland Almanac, współautorem magazynu Covey Rise, redaktorem współpracującym zarówno Fly Rod, jak i Reel i Fly Fish America, a także blogerem programu Take Me Fishing fundacji Recreational Boating and Fishing Foundation. Keer regularnie pisze do kilkunastu magazynów outdoorowych na tematy związane z wędkarstwem, łowiectwem, pływaniem łódką i innymi zajęciami na świeżym powietrzu. Kiedy nie łowią ryb, Keer i jego rodzina polują na ptactwo górskie nad swoimi trzema seterami angielskimi. Jego pierwsza książka, Fly Fishers Guide to the New England Coast, została wydana w styczniu 2011 roku. Odwiedź go pod adresem www.tomkeer.com lub o godz www.thekeergroup.com.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *