Łowienie rekinów

Rzecz w połowach rekinów polega na tym, że im więcej ich złapiesz, tym bardziej szanujesz je za ich piękno i wdzięk, tak samo jak za ich kęsy zębów. Jasne, wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem i intrygą. Ale rekiny wcale nie są takimi bestiami, za jakie je przedstawiamy. W rzeczywistości niektóre gatunki są poważnie zagrożone. To przekonanie, że wszystkie rekiny to ludożercy, pogłębia problem. I twierdzę, że im częściej łowisz rekiny, tym bardziej to przekonanie zanika.

Wiele lat temu pracowałem w biurze na końcu korytarza od Petera Benchleya w Princeton w stanie New Jersey. Słynna praca pana Benchleya „Szczęki” prawdopodobnie zrobiła więcej, aby przestraszyć ludzi, jeśli chodzi o rekiny, niż cokolwiek innego. Ale warto zauważyć, że Benchly niestrudzenie pracował nad kwestiami ochrony mórz, aż do swojej śmierci w 2006 roku.

Mój dobry przyjaciel Conway Bowman, prowadzący program „Fly Fishing the World”, znany jest z polowania na rekiny mako na muchy. Wiele razy łowiłem z Conwayem w San Diego w Kalifornii i najbardziej intryguje mnie w rekinach sposób, w jaki się pojawiają. Możesz ustawić chum slick, a czasami zobaczysz, jak płetwa toczy się wzdłuż linii. Innym razem jednak możesz odpocząć, zjeść kanapkę lub coś w tym stylu, kiedy patrzysz przez burtę łodzi i 500-funtowy rekin jest właśnie tam.

Makos to także jedna z najszybszych ryb w oceanie, osiągająca prędkość ponad 50 mil na godzinę. Potrafią również wyskoczyć nad powierzchnię wody na odległość większą niż dwukrotna długość ich ciała. Walkę z mako na wędce muchowej opisuję jak podwiązywanie żyłki do 200-kilogramowego szerokiego odbiornika NFL, tylko ryba pływa dwa razy szybciej, a gdy dotrze do końca boiska, przeskakuje przez poprzeczkę bramki Poczta.

Jeśli wybierasz się na połów rekinów, pamiętaj o przestrzeganiu wszystkich przepisów. Złów i wypuść to dobra opcja. Conway wylądował tysiące mako w ciągu ostatnich 20 lat i wypuścił je wszystkie.

Jeśli wypuścisz rekiny, zdaj sobie sprawę, że mogą wskoczyć do łodzi, a kiedy to się stanie, przypomina to biegnącą piłę łańcuchową odbijającą się od pokładu. Najlepiej użyć narzędzia do zwalniania i robić wszystkie zdjęcia z rekinem w wodzie.

Ale rób dużo zdjęć. Nie znajdziesz wielu piękniejszych stworzeń w żadnym przedsięwzięciu wędkarskim.


Może ci się spodobać również

Kirka Deetera

Kirka Deetera

Kirk Deeter jest redaktorem naczelnym Field & Stream i jest współautorem The Little Red Book of Fly Fishing wraz z nieżyjącym już Charliem Meyersem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *