Jakiego koloru jest twój bas wielkogębowy?

Oliwkowy, ciemnozielony, brązowy… Bass wielkogębowy może zmienić kolor trochę jak kameleon, jeśli poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi. To prawda, jeśli łowiłeś basy przez dłuższy czas, być może zauważyłeś, że bassy wielkogębowe mogą często przybierać różne odcienie zieleni i brązu lub mogą mieć mniej lub bardziej wyraźną linię boczną. Tak, bas może być trochę jak ten cichy, pilny facet (lub dziewczyna), z którym spotykałeś się na lekcjach matematyki w liceum – na początku trochę nudny, ale kiedy ich poznasz, są całkiem niesamowici.

hanson-bass-neapol

Następnym razem, gdy złapiesz i wypuścisz wielkogębę, poświęć chwilę, aby naprawdę podziwiać wyjątkowe cechy fizyczne ryby, trzymając ją poziomo w wodzie. Czy kolor wydaje się być wskaźnikiem jego siedliska lub warunków wodnych? Być może złowiłeś okonia w różnych miejscach tego samego jeziora lub stawu, ale zauważyłeś, że ryba wydaje się być jaśniejsza lub ciemniejsza.

babcock-webb-bass

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak i dlaczego następuje ta zmiana koloru, oto kilka wskazówek:

  • Według raportu Departamentu Energii USA „Zapytaj naukowca!” Program basy mają receptory w oczach, które wykrywają różne poziomy światła i sygnalizują zmiany w komórkach pigmentowych skóry. Oczy ryby odbierają odbite światło z otoczenia, co często wyzwala uwalnianie hormonów w skórze, aby przesunąć pigment bliżej lub dalej od powierzchni skóry.

  • Z powodu tego przesunięcia pigmentu basy wielkogębowe mogą kamuflować się podczas zasadzki na ofiarę lub ścigania przez drapieżnika. Jeśli znajdują się w czystej wodzie z dużą ilością chwastów lub pokrywy, zwykle mają ciemniejsze lub wyraźniejsze znaczenia. Kiedy zostaną znalezione w głębokiej wodzie lub nawet płytkiej błotnistej wodzie, pigment oddala się od skóry i może przybrać wyblakły lub wyblakły wygląd.

Gdy dowiesz się więcej o zachowaniu i biologii ryb, zastanów się, w jaki sposób siedlisko lub instynkty mogą wejść w grę podczas polowania na gatunki, takie jak bas wielkogębowy. Najlepsze wskazówki dotyczące łowienia basów pochodzą od wędkarzy, którzy bez względu na to, ile lat mają doświadczenia, uważają się za wiecznych uczniów na wodzie.


Może ci się spodobać również

Debbie Hanson

Debbie Hanson

Debbie Hanson jest wielokrotnie nagradzaną pisarką outdoorową, orędowniczką wędkarstwa sportowego kobiet, rekordzistką świata IGFA i przewodniczką słodkowodną mieszkającą w południowo-zachodniej Florydzie. Pisemne prace Hansona pojawiły się w publikacjach takich jak Florida Game & Fish Magazine, BoatUS Magazine i USA Today Hunt & Fish. Aby dowiedzieć się więcej o jej pracy, odwiedź shefishes2.com lub śledź ją na Instagramie @shefishes2.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *