Jak NIE łamać wędki

Co za frajda złamać ulubioną wędkę. Lata wspomnień mogą zniknąć w mgnieniu oka. A jeśli nie masz w pobliżu kopii zapasowej, jeśli przerwa nastąpi na wodzie, dzień wędkowania jest zakończony. Jasne, wiele wędek ma obecnie gwarancję, która obejmuje naprawę lub wymianę. Ale to nie jest pocieszające, gdy ryby gryzą wokół ciebie. Zawsze najlepiej jest przede wszystkim unikać problemu, a chociaż wypadki zawsze się zdarzają, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja wędka pozostała nienaruszona przez wiele dni i lat na wodzie.

Większość przerw, które widzę, ma miejsce z powodu nieuwagi lub lenistwa… kładziesz wędkę na ziemi i nadepniesz na nią… zostawiasz ją w łodzi, gdzie coś na nią spadnie… wchodzisz czubkiem w drzewo podczas marszu do jezioro… trzaskasz nim w tylną klapę swojego pojazdu… Mówię z doświadczenia we wszystkich czterech przypadkach. Nauczywszy się tych lekcji na własnej skórze, wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że odrobina TLC ma duży wpływ na bezpieczeństwo twojej wędki.

Ta TLC obejmuje również wizualną kontrolę wędki podczas ustawiania jej do łowienia. Jeśli zauważysz wyszczerbienia i wgniecenia, napraw je, zanim staną się większym problemem.

Inną ważną rzeczą do zrobienia w przypadku wędek wieloczęściowych jest upewnienie się, że połączenia, w których łączą się elementy (tuleje), są szczelne. Dobrze jest od czasu do czasu sprawdzić okucia podczas łowienia. Luźne tulejki spowodują pęknięcie wędki podczas wykonywania mocnych rzutów lub gdy coś dużego ciągnie drugi koniec linki.

Inny często popełniany przez wędkarzy błąd popełniany jest podczas walki. Czujesz, jak duża ryba ciągnie, a wędka się wygina. Chcesz dodatkowej dźwigni, więc weź jedną rękę, sięgnij do wędki i zacznij podnosić blank. Wędki nie są do tego stworzone. W chwili, gdy sięgniesz po wędkę, dramatycznie zwiększasz szanse na jej złamanie. Zawsze najlepiej jest trzymać ręce na korkowych uchwytach tam, gdzie ich miejsce.

Te wskazówki dotyczą wszystkich wędek: spinningu, przynęty, muchówki i tak dalej. Aby bliżej przyjrzeć się typom wędek, kliknij tutaj.


Może ci się spodobać również

Kirka Deetera

Kirka Deetera

Kirk Deeter jest redaktorem naczelnym Field & Stream i jest współautorem The Little Red Book of Fly Fishing wraz z nieżyjącym już Charliem Meyersem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *