Euro serpentyny: Kupowanie, wiązanie i łowienie „bomb jigowych” | Magazyn Hatcha

Taktyka euronimfy stała się popularna wśród wędkarzy muchowych z różnych powodów. Wzory są łatwe do zawiązania, takielunek i rzuty są proste, a co najważniejsze, muchy osiągają głębokość szybciej niż jakakolwiek inna taktyka łowienia nimf. Jeśli chodzi o łowienie pod powierzchnią, najważniejsza jest głębokość — i często może zadecydować o tym, czy dzień na wodzie będzie przeciętny, czy wspaniały. Mój mentor, Joe Humphreys, lubi mówić, że różnica między dobrą nimferą a świetną nimferą to jeden strzał. Innymi słowy – taki, który jak najszybciej wprowadza swoje muchy w strefę ataku i utrzymuje je tam podczas prezentacji. Jeśli chodzi o łowienie na streamery (kolejne podejście podpowierzchniowe), równie ważne jest wprowadzenie much w strefę uderzenia — zanurzenie ich głęboko. Dlatego obecnie częściej łowię streamerami jigowymi na moim zestawie Euro niż tradycyjnymi taktykami streamerów, takimi jak te, które obejmują tonące żyłki i przegubowe streamery. Chociaż nadal znajduję zastosowanie w tradycyjnych projektach streamerów, większość moich łowów na streamery polega na wędkarskich streamerach jigowych.

Oto cechy, na które zwracam uwagę kupując lub wiążąc serpentyny jigowe.

Hak

Preferuję duże, bezzadziorowe, wyczynowe haki jigowe, które pozwalają na umieszczenie dużego wolframowego koralika. obecnie używam Haczyki Fulling Mill FM5045 w rozmiarach 8 i 10, które pozwalają mi wiązać serpentyny jigowe o długości 1-3” – idealny rozmiar i długość na moje domowe wody. Ten haczyk jest cienki jak igła, co jest koniecznością podczas łowienia jigowego większością wędek Euro nimfy, które mają miękkie szczytówki. W tradycyjnym łowieniu na streamery większość wędkarzy jest uczona ściągania muchy za pomocą żyłki. Jednak często podczas łowienia na zestaw typu Euro szczytówka wędki służy do zacięcia haczyka, tak samo jak podczas łowienia na euronimfę. Dłuższe wędki z bardziej miękkimi szczytówkami uginają się bardziej podczas zacięcia. Im większe wygięcie wędki, tym mniejsza siła potrzebna do zacięcia haczyka, co sprawia, że ​​cienkie, ostre groty haczyka są warunkiem wstępnym sukcesu.

Pamiętaj, im grubszy czubek haczyka, tym więcej energii potrzeba do wbicia haczyka w pysk ryby. Dlatego używam haczyków np FM5045 firmy Fulling Mill zamiast wstępnie uformowanych ołowianych haczyków jigowych, ponieważ wiele z tych haczyków ma prawie podwójną średnicę i wymaga większej siły, aby zamocować haczyk w pysku ryby. Jeśli jigujesz krótszą i sztywniejszą wędką muchową, potrzeba cienkiego haczyka nie jest tak istotna. Jeśli łowisz pstrągi wielkości troci, będziesz chciał użyć nie tylko grubszego haczyka, ale także cięższej wędki muchowej. Uważam jednak, że moja wędka euro 11′ 3wt w połączeniu z haczykami Fulling Mill FM5045 (lub podobnymi) jest więcej niż wystarczająca na średniej wielkości pstrągi, które spotykam w środkowych PA.

George Daniel's Sculp Snack Euro Streamer latać

George Daniel’s Sculp Snack Euro Streamer (zdjęcie: George Daniel).

Koralik

Ponadwymiarowe koraliki wolframowe zapewniają zarówno głębię, jak i kontrolę. Podczas łowienia Euro streamerem preferuję łowienie ciężkim streamerem jigowym, który zakotwicza się w pobliżu dna strumienia, podczas gdy ja używam szczytówki wędki do utrzymywania streamera na żądanej głębokości. Jedną z kluczowych cech pozostawania w kontakcie ze streamerem podczas prezentacji jigowania w górę iw dół jest utrzymywanie napiętej żyłki/przyponu przez cały proces. Chcę, aby streamer ważył wystarczająco dużo, aby utrzymać napięcie podczas całej prezentacji. Podczas prezentacji podnoszę i opuszczam muchę za pomocą szczytówki wędki, z niewielkim lub żadnym luzem podczas ruchu jigowego. Jeśli nie czujesz ciągłego napięcia, prawdopodobnie potrzebujesz cięższej muchy. Możesz także dodać mały śrut blisko główki jigowej, aby zwiększyć wagę, zamiast przechodzić na cięższą muchę.

Kreelex Minnow firmy Chuck Kraft

Kreelex Minnow Chucka Krafta (zdjęcie: George Daniel).

Materiały

Używaj naturalnych i syntetycznych materiałów, które przepuszczają wodę. W przeszłości używałem materiałów takich jak wełna i królik na moim streamerze jigowym, z myślą o tym, że te materiały wchłaniają wodę, aby pomóc zatopić wzór. Chociaż materiały te pomagają zatopić muchę, wiążą się z wysokimi kosztami, ponieważ wprowadzają opór podczas prezentacji. Podczas łowienia Euro streamerem brania nie zawsze są gwałtowne, a ryba uderza w muchę z taką siłą, że wydaje się, jakby wędka wyrywała się z rąk. Zamiast tego, uderzenia są często miękkie, podczas których podczas prezentacji odczuwa się tylko najmniejsze napięcie.

Łowiąc materiałami takimi jak wełna i królik, można odnieść wrażenie, że ciągnie się mokrą skarpetę po wodzie, pozbawiając się wrażliwości podczas prezentacji. Zamiast tego wolę używać materiałów, które zrzucają wodę, pozwalając wzorowi ślizgać się i ślizgać po wodzie z niewielkim lub zerowym oporem. Aby to osiągnąć, używam głównie materiałów syntetycznych, ale naturalne materiały, takie jak bucktail i marabut, to doskonały wybór, aby uzyskać płynną, ślizgową prezentację. Użycie takich materiałów pozwoli Ci poczuć najdelikatniejsze uderzenia.

Rozmiar

Bądź bardziej elegancki i mniejszy, aby osiągnąć głębię. Poszukuję lub projektuję serpentyny jigowe bardzo podobne do popularnych obecnie wzorów Euro-nimfy — eleganckie i gęste. Te wzory nie są przeznaczone do pływania z dużą ilością ruchu. Zamiast tego ich celem jest szybkie osiągnięcie głębi. Ruch jest tworzony przez wędkarza poruszającego szczytówką wędki w górę iw dół. Lubię używać wzorów z pojedynczym haczykiem z dłuższym ogonem i gumowymi nóżkami. Mniejsze wzory z pojedynczym haczykiem (np. zakres 1-3”, o którym wspomniałem wcześniej) spadają szybciej niż większe, przegubowe wzory. Korpus i główka streamera jigowego są odchudzone bez zbędnej masy. Istnieje niezliczona ilość możliwości uzyskania smukłego profilu, więc używaj materiałów, które stworzą streamera jigowego, którego będziesz łowić z pewnością. Dwa z moich ulubionych streamerów jigowych zawierają zmodyfikowany Chucka Krafta Kreelexa Euro jig i mój Sculp Snack Jig. Dostosowując rozmiar, wagę i kolor tych dwóch wzorów, czuję, że mogę poradzić sobie z prawie każdą napotkaną sytuacją pstrąga.

wędkarstwo euro jig serpentyny

Robienie prezentacji streamera Euro jig (zdjęcie: George Daniel).

Ostatnie słowo

To, co najbardziej podoba mi się w tych wzorach, to ich prostota i łatwość wiązania. Chociaż w tej dyskusji skupiliśmy się na sposobach łowienia pstrągów, przyjąłem te same koncepcje, gdy wiązałem serpentyny jigowe na inne gatunki ryb, w tym basy, pickerele, karpie, a nawet piżmowce. Nadal zarzucam i zdejmuję tradycyjne wzory streamerów, ale kiedy ryby nie są tak chętne do ścigania swojego jedzenia, musisz sprowadzić walkę do ryby. Budowanie i łowienie tych prostych streamerów jigowych to jeden ze sposobów na osiągnięcie sukcesu w tych okresach. Elastyczność jest kluczem do sukcesu i jeśli wcześniej nie próbowałeś łowić streamerów jigowych na zestaw Euro, myślę, że będziesz mile zaskoczony wynikami.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *