Czy można uratować Czarną Kolej?

Rozmowa z EJ Williamsem z ABC o tym, jak pomóc tajemniczemu ptakowi błotnemu, który jest w trakcie ochrony „Punktu krytycznego”.

Niedawno opublikowany Raport o stanie ptaków 2022 niósł przesłanie zarówno ostrzeżenia, jak i nadziei dla amerykańskich ptaków. Z jednej strony podwojenie obecnie wysiłków na rzecz ochrony może uratować wiele gatunków, których populacje spadają. Z drugiej strony scenariusz biznesowy może doprowadzić te same gatunki na skraj wyginięcia. Pilny charakter tego momentu w historii ilustruje 70 Gatunki „punktu krytycznego”..

Gatunki krytyczne to amerykańskie ptaki, które nie są obecnie chronione przez ustawę o zagrożonych gatunkach, ale które po cichu poniosły ciężkie straty i są na dobrej drodze do dalszego spadku bez zwiększonej ochrony. Lista obejmuje znane gatunki, takie jak Bobolink, Szybki kominoraz Rudy koliberale także bardziej tajemnicze i słabo poznane gatunki, takie jak Czarna Kolej.

Black Rail, Peru, prawa autorskie Alan Lewis, z galerii surfbirdów

EJ Williams jest wiceprezesem na region południowo-wschodniego wybrzeża Atlantyku w organizacji American Bird Conservancy (ABC) i był członkiem zespołu, który pomógł opracować tegoroczny raport o stanie ptaków. Zespół ten – zwany zespołem „Droga do wyzdrowienia” – został utworzony w celu rozwiązania problemu utraty prawie 3 miliardy ptaków z USA i Kanady.

Wieloletnie doświadczenie Williams w ochronie ptaków na ziemi we współpracy z naukowcami, biologami terenowymi i właścicielami ziemskimi daje jej wyjątkową perspektywę na wyzwania i możliwości ochrony. Ostatnio Williams pracował z Spółka joint venture wybrzeża Atlantyku na środkowym Atlantyku, aby pomóc Black Rail, tajemniczemu ptakowi bagiennemu, który znika z północnych części jego zasięgu.

Pisarka/redaktorka ABC, Rachel Fritts, usiadła z Williams, aby porozmawiać o swojej roli w raporcie, pilnym przesłaniu gatunków Tipping Point i swojej pracy z Black Rail.

RF: Opowiedz mi trochę o swojej roli w zespole „Road to Recovery”, który pomógł opracować raport o stanie ptaków z 2022 r.

EJW: The Droga do wyzdrowienia Zespół ma dość szeroki wachlarz zaangażowanych osób, z których część to naprawdę utalentowani naukowcy, którzy zbierają wszystkie te wspaniałe dane o ptakach i nadają im sens, ale moja rola nie polegała na metodologii naukowej. Zajmowałem się głównie przeglądaniem i upewnianiem się, że informacje są zrozumiałe i że będą rezonować z ludźmi.

Tak więc moją główną rolą jest pomoc w upewnieniu się, że informacje są zebrane w zrozumiały sposób, w taki sposób, aby ludzie mogli naprawdę na nie spojrzeć i zrozumieć, a następnie zainspirować się nimi. Innymi słowy, teraz, gdy dysponujemy nauką, która pomaga nam ustalać priorytety dla gatunków, jak pracujemy z ludźmi i jak współpracujemy z naszymi partnerami, aby coś zrobić z gatunkami znajdującymi się na liście Punktów Przełomowych?

RF: Czy możesz własnymi słowami wyjaśnić, czym jest gatunek punktu krytycznego, zgodnie z definicją zawartą w nowym raporcie, i jaką wartość dla ochrony wynika z posiadania tej koncepcji?

EJW: Gatunki krytyczne to gatunki, które straciły 50 procent swojej populacji w ciągu ostatnich 50 lat i oczekuje się, że stracą kolejne 50 procent w ciągu następnych 50 lat. I tak, to naprawdę jest ostrzeżenie, ale innym przesłaniem tego raportu o stanie ptaków jest to, że możemy coś zrobić z spadkami.

Myślę, że jedną z rzeczy, które daje nam lista punktów krytycznych, jest odnowione poczucie pilności. Cała idea listy punktów krytycznych polega na tym, że nie możemy marnować czasu. Gatunki te znajdują się w punkcie, w którym należy zwrócić na nie uwagę, w przeciwnym razie przechylają się w złym kierunku. Zamiast pozwolić [that happen]działajmy teraz, aby odwrócić sytuację dla tych gatunków. Oraz działania potrzebne do zaspokojenia potrzeb gatunków Tipping Point — niezależnie od tego, czy chodzi o siedlisko [protection or management] lub zmniejszenie pewnego rodzaju określonego zagrożenia — może być również korzystne dla innych ptaków i innych gatunków dzikich zwierząt oraz dla ludzi.

RF: Jednym z gatunków Punktów Krytycznych zidentyfikowanych w raporcie jest mały ptaszek wodno-błotny zwany Czarną Szyną. Czy możesz mi powiedzieć coś o tym ptaku i co czyni go wyjątkowym?

EJW: Czarne szyny są niemal jednogłośnie określane jako najbardziej skryty ze skrytych ptaków bagiennych. Więc są bardzo, bardzo trudne do zobaczenia. Możesz je usłyszeć, jeśli znajdziesz się we właściwym miejscu — mają świetne małe wezwanie „ki-ki-do” — ale bardzo trudno je zobaczyć. Jest to ptak bagienny wielkości wróbla, więc nawet jeśli znajdziesz się we właściwym miejscu we właściwym czasie, możesz go usłyszeć, ale nie zawsze będziesz w stanie go zobaczyć.

Są też piękne. To po prostu ten oszałamiający czarny ptak z małymi plamkami szarości i tym urzekającym czerwonym okiem. I mają te małe, krótkie nóżki, a ich pisklęta to te maleńkie, małe, czarne futrzaki.

RF: Co działo się z populacjami Black Rail w ostatnich dziesięcioleciach i jakie są ich największe zagrożenia?

EJW: Mamy [Black Rails] w Północnej Karolinie, kilka w Południowej Karolinie, żaden, o którym wiemy teraz w Georgii, a potem [we have some] na Florydzie. Istnieją również Black Rails na wybrzeżu Zatoki Perskiej w Teksasie, które na razie wydaje się być twierdzą.

Kiedyś gnieździły się tak daleko na północ, jak co najmniej New Jersey, a teraz najbardziej wysunięta na północ populacja lęgowa znajduje się w Północnej Karolinie. Więc zasadniczo zniknęli jako hodowcy na północ od Karoliny Północnej, a populacje po prostu zniknęły. Nie znamy wszystkich powodów, dla których tak szybko i gwałtownie spadły, ale wiele z nich to utrata siedlisk.

Wiemy, że wpłynął na nie wzrost poziomu mórz. Jeśli twoje nogi mają tylko około ćwierć cala długości, nie potrzeba dużego wzrostu poziomu morza, aby wprawić cię w kłopoty. Poza tym, wiesz, wszyscy lubią wybrzeża, więc rozwój przybrzeżnych siedlisk bagiennych zepchnął ich do tej strefy o bardzo małej liczbie siedlisk. Jeśli spojrzysz na jakość niektórych siedlisk bagiennych, po prostu pogorszyły się one na przestrzeni lat.

RF: Jakie rodzaje pracy wykonuje ABC i jej partnerzy, aby pomóc gatunkowi?

EJW: ABC uczestniczy w ramach Atlantic Coast Joint Venture i pomaga w opracowywaniu strategii ochrony. Część tego jest samodzielna Plan ochrony kolei czarnej. Plan określa wszystkie potrzeby: co musimy zrobić w zakresie polityki, co musimy zrobić w zakresie tworzenia siedlisk, co musimy zrobić w zakresie ochrony siedlisk. Pomagamy z dużym obrazem.

Kładziemy duży nacisk na tworzenie obszarów wokół istniejących populacji na wybrzeżu Atlantyku, aby chronić każdą obecną populację i umożliwić ptakom ekspansję na siedliska otaczające miejsca lęgowe. Mamy odpowiednich ludzi do zebrania najlepszych praktyk zarządzania i wiemy dużo o tym, gdzie skoncentrować nasze wysiłki.

Na przykład współpracujemy z Narodowym Rezerwatem Dzikiej Przyrody Alligator River w Karolinie Północnej nad przekształceniem jednego z ich składowisk w taki, który koncentruje się na siedliskach Black Rail. Pomogliśmy w utrzymaniu pracownika sezonowego, który codziennie wychodził i dokonywał pomiarów poziomu wody w piętrzeniu w różnych warunkach. To po prostu drobiazg, podwiń rękawy i spodnie, wyjdź do magazynu i zobacz, co się dzieje.

Staramy się również pomóc w zabezpieczeniu funduszy na projekt w Południowej Karolinie i kilka projektów na Florydzie. Interesującą rzeczą w Black Rails, która jest trochę tajemnicza, ale daje nam również pewne możliwości, jest to, że nie są one zależne tylko od słonych bagien. Mogą faktycznie gniazdować i dobrze sobie radzić na bagnach słodkowodnych, w odpowiednich warunkach. Będziemy pracować nad stworzeniem siedliska, na które nie mają wpływu pływy.

RF: Jaką masz radę dla ludzi, którzy mogą nie być wyszkolonymi biologami, ale nadal chcą coś zmienić dla Black Rail i innych gatunków Tipping Point? Jakie działania mogą podjąć?

EJW: Przychodzi mi na myśl kilka rzeczy. Jednym z nich jest skontaktowanie się z ustawodawcami, senatorami, przedstawicielami i powiedzenie im, że ptaki mają znaczenie. Istnieją rządowe źródła finansowania, które dotyczą ochrony ptaków. Skontaktuj się więc z przywódcami stanowymi i federalnymi i powiedz im, że ptaki mają znaczenie i że zależy ci na finansowaniu ptaków. I oczywiście zapewnia ABC alerty akcji które mogą pomóc ludziom dowiedzieć się, kiedy jest właściwy moment na skontaktowanie się z tymi ustawodawcami.

Inną rzeczą jest oczywiście, aby podarować do organizacji konserwatorskich. ABC to oczywistość, ale współpracujemy z wieloma różnymi partnerami.

Inną rzeczą, którą chciałbym powiedzieć, to po prostu spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, ciesząc się ptakami i naprawdę pozwalając ptakom dotykać cię w sposób, który napędza twoje własne działania. Niezależnie od tego, czy zmniejsza twoje plastikowy ślad lub zużycie energii, wszystkie te rzeczy ostatecznie wpłyną na świat przyrody. Wyjdź na zewnątrz, ciesz się tym, co mówią ci ptaki, a potem zrób swoje styl życia przyjazny ptakom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *